Jdi na obsah Jdi na menu

Vrchní Velitel Sazenského Letectva navštívil rodnou obec

17. 10. 2008
 
 
Téměř nepozorovaně proběhla ve čtvrtek 16. října 2008 návštěva význačného sazeňáka, kterého lze právem označit titulem „Vrchní Velitel Sazenského Letectva,“ který v současnosti žije v emigraci na Moravě. Pokud nevíte, o koho se jedná, pokusím se Vám to přiblížit.
 
ObrazekFrantišek Zaus se narodil v Sazené v roce 1928 v domku pod Hájem s číslem 116 (poznámka na okraj – pokud budete vyslovovat jeho jméno, úzkostlivě dbá na to, aby první písmeno bylo „Z“ a nikoliv “C“; „jsem Čech a ne Němec, tak mě čtěte česky“, vyžaduje). Absolvoval sazenskou dvoutřídku a někdy v roce 1946 se vydal na zkušenou do světa. Když jsem poslouchal jeho životní příběh, žasnul jsem, co toho člověk za jeden život stačí stihnout. Podstatné je to, že se sám vlastní pílí stupínek po stupínku vypracoval až na pilota velkých dopravních letadel – jako byly známé a legendární IL-l4 nebo IL-18. S neuvěřitelnou skromností hovoří tento dnes už osmdesátiletý člověk o tom, jak dosáhnul takové vysoké odbornosti.
 
ObrazekA nemyslete si, že v osmdesáti letech je to nějaký vetchý stařeček! Jenom to, že jsme se spolu vlastně seznámili prostřednictvím Internetu a těchto stránek, svědčí o jeho ohromné vitalitě a duševní svěžesti. Proseděli jsme společně několik hodin s náčelníkem jeho štábu – také bývalým pilotem – a rozcházeli jsme se opravdu neradi s příslibem, že si máme co říci a že takové posezení ještě zopakujeme.
 
Musím taky dodat, že mi objasnil příběh dalšího sazenského letce Oldřicha Kunerta, jehož náhrobek na chržínském hřbitově je nepřehlédnutelný. Tento průkopník československého vojenského letectva, který létal za první republiky ve dvacátých letech, patří k neprávem zapomenutým sazenským osobnostem a brzy budete mít příležitost si zde o něm přečíst.
 

V obrazové příloze najdete také fotografii ze sazenské dvoutřídky v roce 1939. Kromě pana řídícího učitele Nápravníka byste v lavicích našli taky Frantíka Zausů, Emilka Šedivého, Olinku Hykešovou (nyní Kafkovou), Oldíka Bečvářů a Pepíčka Prejzů. Zkuste hádat, kdo je kdo. Někdy tak po týdnu Vám prozradím, jak jste se strefili.

 

RV

 

Náhledy fotografií ze složky František Zaus