Jdi na obsah Jdi na menu

20. 7. Jak to bude se sochami

20. 7. 2018

       Je překvapující (aspoň pro mě tedy určitě), že investor tak rozsáhlé akce za přibližně 15 milionů korun, do projektu a realizace nezařadil požadavek, aby rekonstrukce byla kompletní. Tedy aby se obnovily i zničené čtyři sochy, které na mostě původně byly a které si ti starší z nás ještě pamatují. Takhle bude tedy most po opravě vypadat jako nedokončené torzo.

       Mnoha lidem taková skutečnost nedá spát a snaží se nalézt cesty k tomu, aby se tak závažná chyba napravila. Postupně vzniká občanská iniciativa, která se nespokojuje se současným stavem a předběžně oslovila vlastníka mostu, kterým je Středočeský kraj, aby se  co nejdříve započalo s kroky k získání prostředků a výrobě zbývajících čtyř soch.

most_--30-.jpg

       Na základě historických dokumentů, včetně několika málo zachovalých fotografií, se podařilo zjistit, že s velkou pravděpodobností na mostě byly sochy těchto svatých: Kateřina, Antonín Paduánský, Josef s Ježíškem a Mikuláš. Také je známo, že sochy pro sazenský most vytvořil věhlasný barokní sochař Ignác František Platzer, takže se dá dovodit podoba těch soch, které by měly být doplněny a nově vytvořeny.

       Už máme také kontakty na sochařské dílny, které se tímto druhem tvorby zabývají a které by rády na dokončení tak vzácné památky rády spolupracovaly.

       Na neposledním místě je jistě potřeba získat prostředky na takovou akci. Předpokládáme, že vlastník mostu by jistě ze svého rozpočtu nějakou část pro toto dílo vyčlenil. A jako reálná se také jeví myšlenka uspořádat veřejnou sbírku, do které by jistě přispěli podle svých možností jak jednotliví občané, tak podniky a organizace z okolí.

       Radní Středočeského kraje pro kulturu a ochranu památek už byl osloven a přislíbil, že spolu se svými podřízenými myšlenku doplnění sochařské výzdoby pečlivě prostuduje a tak očekáváme, zda se k této záležitosti v dohledné době uskuteční vstupní jednání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář