Jdi na obsah Jdi na menu

14.5. + František POKORNÝ

15. 5. 2018

         img_6019.jpg

  Když zemře člověk, je to vždy smutná událost. Ale mnohonásobně intenzivněji to prožívají lidé na vesnici. Protože toho zemřelého vlastně osobně znali všichni. Někdo více, někdo méně, někdo zcela důvěrně, jiný povrchně, ale vždy to byl člověk známý všem.

frantisek-pokorny_parte.jpg

        František Pokorný pro mě byl vždy Fanda. A to už  době našeho společně prožívaného dětství, kdy já jsem velice často jezdil k mé babičce a Fanda bydlel necelých sto metrů odtud. Znali jsme se, hráli si spolu a nikdy nás ani nenapadlo myslet na to, co bude v budoucnu - v dospělosti, natož dokonce ve stáří. Časem jsme se vídali méně, jak nás rodinné i pracovní záležitosti rozdělily. Ale potom, co jsem se do Sazené zase do domku po babičce vrátil, se naše přátelství z dětství obnovilo. I když už jsme si nehráli jako tehdy, potkávali jsme se, pozdravili, prohodili pár slov, prostě jako dobří sousedi od nepaměti. A měl bych v té souvislosti připomenout sobě i vám, že Fanda v obci v letech 1978 - 1980 zastával funkci předsedy MNV.

       V poslední době jsem o něm měl informace vlastně jen zprostředkovaně od jeho ženy a s velkými obavami jsem se dozvídal, že postupně ztrácí to, čeho měl celý život dostatek až nadbytek - optimismus a chuť do života.  A tu velkou obavu naplnila ta smutná zpráva, kterou jsem se dozvěděl dnes brzy ráno.  Můj dobrý kamarád zemřel.

       Rozumem člověk sice chápe, že takový je koloběh života na zemi, že dříve nebo později stejný osud čeká každého z nás. Ale cit se vzpírá rozumu uvěřit, že v konkrétním případě už se to stalo a že nikdy už to nebude jinak.

       Fanda, jak jsem ho znal,  by určitě nechtěl, abychom v této chvíli truchlili a slzeli. Vzpomeňme na ty hezké okamžiky, které s ním každý z nás prožil, jistě jich v paměti vylovíme nemálo.

Jen pro připomenutí tady dnes připojuji jednu z fotografií, kdy Fanda s delegací kulturní komise ještě v plné síle oslavil své sedmdesátiny.

img_6017.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář