Jdi na obsah Jdi na menu

8.5. Ještě něco o mostech

8. 5. 2018

       O havarijním stavu mostů v Česku člověk čte každou chvíli něco v novinách, denně o tom informuje televize. Prý je těch havarijních mostů v republice 96!!!  A příčiny - ty jsou velice podobné. Údajně se projevují příznaky stárnutí, u části z nich i konstrukční vady. Typickým příznakem té první skupiny je Libeňský most, který byl postaven v roce 1928 a podle názoru odborníků je po devadesáti letech své existence zralý na demolici. Prý se v té době vyráběl nepříliš kvalitní beton, či co. Anebo Trojská lávka. Ta byla ještě mladší, postavili jí v roce 1984 a demolici ušla tím, že se sama zřítila v roce 2017. Tady to nejspíš způsobila konstrukční vada.

       V té souvislosti nepřestávám žasnout na tím, co vydržel ten náš most v Sazené. O době jeho vzniku nemáme přesnou informaci, nevíme ani kdo ho projektoval, ani kdo ho stavěl. Co ale víme s určitostí, že ti všichni odvedli poctivou práci, která vydržela po staletí.       

        Jedna z teorií o době jeho vzniku vychází z toho, že pan Florián Gryspek z Gryspachu (* 1504 / + 1588), když nechal postavit prakticky současně zámek v Nelahozevsi (1553) i v Sazené, potřeboval na spojovací cestě i spolehlivý most přes Bakovský potok   taková investice vedle výstavby dvou zámků byla pouhý pakatel.

       Známý archeolog a historik Václav Fencl, rodák ze Sazené, se z historických souvislostí domnívá, že most v Sazené musel být už dávko před Gryspekem

       Nám, kteří chodíme denně okolo mostu, který až do posledních dnů před uzavírkou trpělivě a bez problémů snášel veškerou extrémní dopravu, nezbývá než před jeho staviteli smeknout. Aniž by mohli tušit, jaká zátěž tuto stavbu v budoucnu čeká, postavili dílo tak odolné, že bez problémů přežilo staletí. A to na rozdíl od těch výše zmíněných staveb z doby nedávno minulé. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář