Jdi na obsah Jdi na menu

VOLBY speciál - 1919

26. 9. 2018

       Nelekejte se , prosím, ten letopočet 1919 v titulku není ani chyba, ani překlep. Protože kronikář v obci je zároveň tak trochu archivář, mám k dispozici vzácné dokumenty z prvních voleb  do obecního zastupitelstva po vzniku samostatného Československa.

     Volby se uskutečnily 15. června, ale konaly se ale jen v Čechách, na Moravě a v části Slezska. Nevolilo se na územích, jejichž příslušnost k československému státu ještě nebyla ujasněna  a volby nebyly organizovány ani na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

        Z roku 1919 sice přesné údaje o počtech obyvatel a hospodářských zvířat nemám, ale snad poslouží i údaje z roku 1910:

- obyvatel                                             627

- koní                                                      39

- hovězího dobytka                              245

- koz                                                       97

- prasat                                                 249

- drůbeže                                            1 404

 úlů                                                           73

 

      K volbám v roce 1919 bylo registrováno celkem 357 oprávněných voličů a k volebním urnám se jich dostavilo 325, to je 91 %. Tak si letos můžeme porovnat všechna uvedená čísla.

       Byly sestaveny dvě kandidátky - "Republikánská strana československého venkova" a "Československá sociálně demokratická strana dělnická." Volilo se 15 zastupitelů, což s ohledem na počet obyvatel bylo celkem přiměřené.

scan_003.jpgscan_004.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když se na kandidátky zadívám, vidím tam řadu jmen, která i po 99 letech mají v Sazené stále ještě dobrý zvuk. Nedožiji se toho, ale zajímalo by mě, jestli tomu tak bude ještě za dalších 99 let.

       Jedna malá soukromá zajímavost. Mezi kandidáty jsem našel oba své sazenské pradědečky. A každý z nich na jiné kandidátce. Ale rozdílnost politického přesvědčení zřejmě nezabránila jejich dětem (mojí babičce a dědečkovi) aby se sblížili natolik, že vstoupili do stavu manželského a pořídili si celkem tři děti. 

       Tehdy se ale volilo poněkud odlišněji, než jak to známe dnes. Volič si vybral jednu nebo druhou kandidátku, a tu potom vhodil do volební urny. A podle počtu hlasů pro dotyčnou stranu se potom rozdělily mandáty a to v pořadí, jak byli kandidáti uvedeni. Tady pro Republikány hlasovalo 197 voličů, pro Sociální demokraty 128. Tomu odpovídal počet mandátů pro zastupitele - 9 a 6. Ale ani zde zřejmě nebyly rozpory mezi oběma volebními stranami, protože racionálně si rozdělily funkce. Starostou se stal Václav Král, náměstkem starosty (v tehdejší terminologii) Alois Hanč.

scan_005.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny obrázky ve větším rozlišení si můžete prohlédnout v fotogalerii.

 

A protože je rok stého výročí vzniku Československé republiky, připravím pro čtenáře kroniky ještě další speciál s řadou zajímavých dokumetů.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář