Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červenec 2017

5. 7. 2017

2. 7. Velké sucho  V tomto roce panuje v celých Čechách neobvyklé sucho. Projevuje se to na vegetaci i na stavu vody v tocích. Proto vydal příslušný Odbor životního prostředí MěÚ ve Slaném zákaz odběru povrchových vod pro zalévání, umývání a podobné účely.

 

na 10. 7. bylo svoláno  veřejné zasedání zastupitelstva obce,

ale neuskutečnilo se, den předem bylo z technických důvodů odvoláno.

 

12. 7. Dotace pro obec  Sazené byly poskytnuty dotace prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy z Programu 2017 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu sportu, volného času a primární prevence. Bylo přiděleno 40.000,- Kč pro kulturní činnost a akce obce a dále 40.000,- Kč pro TJ Sokol Sazená na zlepšení podmínek žákovského fotbalového družstva.

 

 

 

 

 

 

13. 7. Natáčení televize   NOVA připravila do svých Televizních novin reportáž o prvorepublikovém opevnění, které bylo budováno v pohraničí, ale i ve středozemní, konkrétně na tzv. Pražské čáře. Jedním z mála zachovaných objektů je ten, který stojí v Sazené na návsi, maskovaný jako nenápadný domek se sedlovou střechou krytou taškami. Reportáž, ve které byly prezentovány i další zajímavé objekty, byla odvysílána v hlavním vysílacím čase dne 15.7.

20050501_10209262228527922_1617288385_o.jpg

 

1minim.jpg

Podrobnosti vzniku reportáže popsala V. Studená    ZDE.

A jestli jste to v televizi "prošvihli", můžete se na reportáž podívat   TADY.

 

 

 

15. 7. Oprava mostu  Ještě v dubnu tohoto roku to s možností opravy sazenského historického mostu nevypadalo moc nadějně. Ale situace se pomalu vyjasnila a uklidnila. Už je vydáno stavební povolení a po všech nezbytných úředních formalitách by mohla oprava začít. Letos do zimy by se ale všechno nestihlo, takže je reálné zahájení v příštím roce na jaře. Most, který je pouze o málo mladší než jeho známější kolegové v Čechách (Karlův, Písecký) bude zrekonstruován tak, aby co nejpřesněji odpovídal původní podobě. Ale na rozdíl od těch zmíněných bude schopen plnohodnotně snášet zátěž pro současnou silniční dopravu. Bude zvýšen i průtočný profil, takže se sníží riziko zadržení a rozlití vody při případných záplavách. Kromě kopií dvou dochovaných soch, které budou po rekonstrukci znovu instalovány,  budou na mostě doplněny podstavce i pro chybějící čtyři sochy. A budeme všichni věřit, že se podaří zajistit i prostředky pro jejich obnovu.

A pro vaši názornější představu - takto by měl most po opravě vypadat:

 

 

25. 7. Oprava bývalé hospody  Dům popisné číslo 35 má po požáru novou střechu. A nedávno byla odstraněna omítka na fasádě v průčelí. Každý, kdo jde kolem, má možnost se přesvědčit, jakým způsobem a z jakého materiálu se dříve stavělo. Podobný obraz skrývají i ostatní domy v obci: cihly pouze v ostění a v konstrukci věnce, jinak kámen - opuka z místních zdrojů.

img_20170723_105215.jpg

Další obrázky ve fotogalerii.

27. 7   Dům číslo popisné 15  Domy nízkých popisných čísel patří k těm, které jsou v obci nejstarší. Kdo by nevěděl, dům s uvedeným číslem by před nedávnem poblíž bytovky asi nenašel.

15_1.jpg

Tento obrázek je z roku 2008.

Pan Klofát, majitel jedné z novostaveb Na čtvrti před časem prohlašoval, že by ten domek chtěl opravit, rekonstruovat a upravit k trvalému bydlení. Mnozí si mysleli, že je pan Klofát jen snílek, neřkuli blázen. Ale ať se dojdou na domek podívat dnes. Jistě změní zásadně názor.

img_20170727_082954.jpg

Fotografie ve větším rozlišení   ZDE.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář