Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duben 2017

18. 4. 2017

7. 4. Zájem o Sazenou     I když je Sazená poměrně malá vesnice, najdeme zde poměrně hodně kulturních památek. Jednou z nich je i Mariánský sloup, který má neurčité datum vzniku, ale byl citlivě rekonstruován Pavlem Kytkou na náklady obce v roce 2004. Národní památkový ústav ČR mapuje historii a současnost všech Mariánských sloupů v celé republice a projevil zájem i o ten, který je u nás. Rád jsem poskytl veškeré dostupné informace a tak kniha, která má být vydána v roce 2018, bude psát i o Sazené a bude k dispozici na obecním úřadu .

IMG_6901.JPG

 

13. 4. Oprava bývalé hospody     Opravy po požáru  poměrně rychle pokračují  a  tak můžete vidět i novou střechu, která je už z prvního pohledu oproti původní podstatně snížená.

img_20170413_101947.jpg

 

17. 4. Velikonoce   I v Sazené se ještě dodržují některé tradiční zvyky a mezi ně patří velikonoční pomlázka. V tomto roce byly Velikonoce sice poměrně pozdě, ale přesto jim nepřálo počasí. Bylo chladno (jen asi 7 stupňů), větrno  a deštivo.

cimg3503.jpg

 

20. 4. Rodák ze Sazené - Josef Lev   V letošním roce si připomeneme 185 let narození asi nejslavnějšího rodáka ze Sazené, operního pěvce Národního divadla v Praze Josef Lva. Zájem o získání dalších údajů o něm projevil Památník Antonína Dvořáka ve Zlonicích. I v tomto případě jsem shromáždil vše, co je v Sazené o Lvovi dostupné a do Zlonic jsem se vypravil. Byl jsem udiven, že o našem rodákovi vlastně vědí více, než my. Dokonce je mu věnována v památníku samostatná vitrína. Ale přesto byly některé  informace od nás nové a dosud neznámé.

img_20170420_092630.jpg

Dřevořez z expozice Památníku Antonína Dvořáka - busta Josefa Lva, autor M. Chlupáč

 

22. 4. Sázení v Sazené    Jedna z verzí vzniku názvu obce vychází z názoru, že naši předci s oblibou vysazovali stromy. I současná generace je tomuto odkazu věrná a tak se za obecním úřadem a u váhy přes nepřízeň počasí sešlo několik obětavců, kteří vysadili řadu stromů a keřů, které budou po dlouhá léta zdobit naši vesnici.

cimg3534.jpg

Další obrázky ve fotogalerii.

 

27. 4. Telefony   Na několika místech v obci pracovali skoro celé dopoledne montéři s plošinou a montážním vozem. Vyměňovali staré podpůrné sloupy telefonního rozvodu a části vedení. Proto po určitou dobu nefungovaly telefony, Internet, případně i televize od O2.

img_20170427_122715.jpg

 

29. 4 Svatý Jiří   Tu legendu, jak svatý Jiří zabil draka, který požíral princezny, zná snad každý. Ale málokdo to asi viděl na vlastní oči. A přitom nedaleko ve veltruské oboře proběhla rekonstrukce této pamětihodné události. Drak byl strašlivý, Jiří statečný a princezna spanilá. Všechno dobře dopadlo a diváci mohli vidět i spoustu dalších zajímavostí ze života a práce lidí okolo koní.

20170429_171048.jpg

Další obrázky ve fotoalbu.

 

30.4. Čarodějnice  Hned odpoledne se na hřišti za obecním úřadem shromáždila spousta dětí i jejich rodičů v roztodivných maskách a převlecích, aby se společně pobavili. A na závěr spálili čarodějnici, umístěnou na   připraveném ohništi.

img_5531.jpg

Další ve fotoalbu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář