Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjen 2017

1. 10. 2017

1. října  Kdo pravidelně chodí po "betonce" k myslivárně, jistě zaznamenal špatný až nebezpečný stav opěrné zdi za prvním domem.

img_20170930_175527.jpg

Obecní úřad si tohoto stavu byl vědom a proto je zahájena oprava zdi tak, aby neohrožovala bezpečnost projíždějících vozidel, ale i chodců a hlavně dětí.

K provedení opravy byl zastupitelstvem vybrán místní občan - podnikatel Roman Pekárek.

.img_20171008_081438.jpg

.......  a 15. 10 je v podstatě až na malé detaily dokončeno.

img_20171017_082526_01.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. října  Sazenská hospoda  Ve zcela nové podobě se po požáru představuje bývalé sazenská hospoda číslo popisné 35  "U Kratochvílů." Nově postavená střecha má sníženou výšku, fasáda dostala neobvyklou, ale zajímavou kombinaci šedé a téměř černé barvy. Na staveništi se pořád ještě pracuje a tak budeme jistě všichni pozorně sledovat, v jaké finální podobě se tato budova vyloupne.

img_20171009_090454.jpg

 

img_20171009_090512.jpg

 

 

15. října Koncert na malém sále  Už dvakrát se v Sazené v minulých letech uskutečnil koncert "vážné" hudby na malém sále historické budovy sazenského zámku.

I v tomto roce přijelo v celém světě známé a proslavené Nostitz kvarteto.

img_6424.jpg

Skladby Antonína Dvořáka, Franze Schuberta  a Wolfganga Amadea Mozarta  zaujaly všechny, kdo si  v krásném prostředí  přišli poslechnout krásnou hudbu:

F. Schubert - Kvartetní věta c moll

W. A. Mozart - Serenáda "Malá noční hudba" KV 525

A. Dvořák - Smyčcový kvartet Es Dur Op.51 "Slovanský"

Více fotografií z koncertu naleznete ZDE.

oooooooooooooooooooooooooOOOOOOOOOOOOOOOOoooooooooooooooooooooo

 

20. - 21. říjen Volby do PS PČR

Stejně jako v celé republice, uskutečnily se i v Sazené volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volební účast i výsledky hlasování byly velmi podobné tomu, jak hlasování dopadlo celostátně. Volit přišlo 61,27% oprávněných voličů a ti odevzdali 27.2% pro ANO, 20,25 pro SPD, 12,65 ČPS a 12,02 KSČM. Další strany získaly v Sazené méně než 10% hlasů.

 

 

28. říjen v Sazené  Tento státní svátek je vždycky významný i pro občany Sazené. Ale v tomto roce byl tento den opravdu výjimečný.

Nejdříve zástupci obce a klubu působící kolem sazenských bunkrů položili věnce k památníků občanů obce, padlých v obou světových válkách.

img_6471.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

img_6470.jpg

 

A slavnostní den pokračoval otevřením další ze sazenských pamětihodností. V mlýně č.p. 38 byla od druhé světové války zabetonovaná atypická pevnůstka, budovaná před válkou jako součást tzv. Pražské čáry. Stejní nadšenci, kteří oživili pevnostní objekt u obecní váhy, aktivovali i tuto raritu ve mlýně. Také zde musel odstranit beton ze vstupních dveří, vyčistit a oživit celý vnitřní prostor, upravit fasádní vzhled.

img_6492.jpg

img_6515.jpg

 

Akci provázel ohromný zájem lidí, kteří se do naší obce přijeli podívat z celé republiky. Podle střízlivých odhadů se jich tu sešlo hodně přes 500 a další přicházeli ještě následující den v neděli. Pro mě bylo překvapující, jak málo se přišlo podívat lidí ze Sazené, kteří mají tak významné památky tak říkajíc "přímo pod nosem."

img_6480.jpg

Událost si nenechala ujít ani Česká televize, která zaznamenala kladení věnců u památníku i následující otevírání bunkru ve mlýně.

img_6491.jpg

Reportáž dostala dokonce velice důležité místo v hlavní zpravodajské relaci - v Událostech na ČT-1 po devatenácté hodině. Pokud se podíváte na internetový záznam, Sazená je na obrazovce přibližně ve 13. minutě zpráv.

29. říjen VICHŘICE   Rozhlas i televize dlouho předem avizovali, že v neděli se na celém území republiky bude vyskytovat velmi silný vítr. Upozornění se potvrdilo a měli jsme všichni množnost poznat, jak se projevuje vítr, který má rychlost přes 60km za hodinu a v nárazech dokonce přes sto.

Naštěstí v Sazené nedošlo k poškození zdraví, ale za oběť padl jeden ze dvou starých stromů u obecní váhy.

img_6528.jpg

Tyto stromy se podle vyprávění zasadili po první světové válce legionáři. Podle obrázků zdravotní stav padlého stromu nebyl už nejlepší a tak vichřice urychlila jeho osud.

img_6536.jpg

Po krátkou dobu byla neprůjezdná silnice ve směru na Novou Ves, ale naštěstí rychle přispěchali agilní místní, kteří zával silnice zlikvidovali.

img_6532.jpg

Ale následky vbichřice pocítili všichni v obci. Hned po ránu byla  totiž  přerušena dodávka elektřiny a závadu se nepodařilo během neděle odstranit. Porucha na vedení vysokého napětí byla zlikvidována až v pondělí kolem půl jedenácté a Sazená byla tedy hodně víc než celý den bez elektřiny. Vypadával i signál mobilních operátorů, takže obec byla po celkem dlouhou dobu prakticky izolovaná od světa.

ČEZ v té souvislosti důrazně upozornil, že někteří majitelé pozemků nereagují na výzvy o odstranění větví stromů v blízkosti elektrického vedení a při silním větru potom v důsledku jejich liknavosti trpí nevinní spoluobčané.

 

... mnoho dalších fotografií

                      ve větším rozlišení ve FOTOALBU.