Jdi na obsah Jdi na menu
 


Srpen 2017

1. 8. 2017

1. 8. Vlna veder Na tento den předpovídají meteorologové abnormálně vysoké teploty.   Klimatické údaje sleduji soustavně v Sazené už od roku 2001 a dosud nejvyšší teplota byla naměřena ve 29. týdnu roku 2010 (19. - 25. 7.), kdy dosáhla 38,5°C. Tak uvidíme, zda bude tento rekord dnes překonán.

 

2. 8. Rekord se nekonal  Bylo sice úmorné vedro, teploměr ukázal dokonce 35,1°C, ale na rekord z roku 2010 to zdaleka nestačilo. Přes předpovědi to bylo podobné i na celém území našeho státu.

 

8.8. Smutná zpráva  Včera jsem ve vývěsce obecního úřadu zahlédl parte s oznámením, že ve věku 56 let zemřel Antonín Svoboda. Tak ať všichni, kteří ho znali aspoň chvilku vzpomenou.

img_20170808_073615.jpg

________________________________________________________________________

Poznámka pod čarou: Když jsem viděl jméno Svoboda, na chvilku mi nebylo jasné, o koho se jedná. Svobodovi bývali v Sazené dvojí - jedni na konci obce ve směru na Ledčice a potom paní Svobodová - Emilka, bydlela ve statku číslo popisné 7, naproti mariánskému sloupu. To oslovení Emilka si mohu dovolit, protože jsme oba narození ve stejném roce. Ale ona už se odebrala na věčnost, pokud se dobře pamatuji v loňském roce. Ze souvislostí a z věku zemřelého mi vyplynulo, že by to měl být nejspíš Emilčin syn. Konzultoval jsem to s jedním ze sazenských rodáků a tem mi domněnku potvrdil, že to byl opravdu ten, kterému se tady říkalo Čabus. Původ této přezdívky neznám, snad mi někdo z čtenářů kroniky napoví.  A dotyčný sazeňák nelenil a hned začal pátrat dál. A za chvíli mi volal, že Čabus v poslední době pracoval s instalatérem Frantou Bělohubým (kterého nejspíš většina také zná). A když se minulý pátek se sešli v práci a Čabusovi se neudělalo dobře, tak ho Franta poslal domů. A ten si doma odpočinul tak důkladně, že už se neprobral. Nejspíš prý to byl infarkt.

A ještě z jiných zdrojů doplňuji, že ten předchozí víkend  (5. a 6.8.) byl opravdu nějak velice nevlídný, hlavně pro kardiaky. I já sám mám nějaké problémy tohoto druhu a v neděli jsem vážně přemýšlel, jestli se ještě dočkám pondělka. A podobně jedna o dost mladší sousedka, ta snad pod vlivem zdravotních obtíží začala sepisovat poslední vůli.

Tentokrát jsme to ještě přečkali, ale dříve nebo později se za Čabusem vydáme i všichni my ostatní.

 

10.8. Eva Šedivá - 85 let  Krásné jubileum oslavila paní Eva Šedivá, která bydlí ve starobylém sazenském mlýně. Přestože nemá život právě jednoduchý a chronická nemoc jí ztěžuje i základní životní úkony, je vždy plná optimismu, problémy řeší s nadhledem a úsměvem. Tak se jistě všichni připojujeme k přání, které jí k jubileu věnoval její syn: Ještě hodně a hodně spokojených dalších let, ať jich je aspoň patnáct, až do celé stovky.

img_6162.jpg

 

11. 8. Extrémní počasí Léto tohoto roku přináší ohromné výkyvy počasí. Občas jsou tropická vedra, potom se prudce ochladí. Nebo po mnoho dnů neprší a potom přijde celodenní lijavec. Například dnes, pršelo od rána do večera skoro bez přestávky a napršelo celkem 26 litrů vody na každý metr čtverečný, což jindy nespadne ani za celý měsíc. Sazenský katastr má plochu 6,77 čtverečných kilometrů, to je 6.770.000 čtverečných metrů. Na tuto plochu tedy za jediný den spadlo 1.760.200 krychlových metrů vody! To je tolik, kolik se nachází například v Horeckém rybníku u Stráže pod Ralskem.

 

15.8. Oprava pokračuje   Nedávno byla otlučena stará omítka z bývalé sazenské hospody č.p. 35, kterou nyní užívá motorkářský klub. A oprava fasády rychle pokračuje. img_20170815_103645---kopie.jpg

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář