Jdi na obsah Jdi na menu

Jaroslav Hausmann - rodák ze Sazené, zakladatel SK Slavia Praha

26. 5. 2015

           Snad to není ode mne neskromné, když si myslím, že o sazenské historii toho vím jako málokdo. Mnohokrát jsem jednotlivé události, osobnosti i jejich vzájemné souvislosti prodiskutoval i s panem Špecingerem, dokud ještě žil.

            Ale přesto i já se ještě mohu dozvědět něco, o čem jsem neměl tušení, případně o tom slyšel jen okrajově. Nedávno jsem se prostřednictvím obecního úřadu dostal k informaci pana Miroslava Pomikala, který je aktivním a agilním členem Odboru přátel SK Slavia Praha a kterému tímto velice děkuji.  Ponechám jeho sdělení bez úprav a předávám ho jako opravdovou zajímavost všem návštěvníkům těchto stránek:

MUDr. Jaroslav Hausmann

* 12.12.1872 (někdy uváděno 14. 12. 1872), Sazená, statek čp. 36

+ 07.09.1923, Praha

 

Sazenský rodák Jaroslav Hausmann je zakladatelem našeho nejstaršího fotbalového klubu SK Slavia Praha.

Hausmann studoval lékařství v Praze. Byl vášnivým vlastencem a také sportovcem. Stal se členem Literárního a řečnického spolku Slavia, který sdružoval české studenty. V roce 1892, spolu s dalšími dvěma studenty Kratochvílem a Schoebelem, dostal nápad založit cyklistický klub. Nakonec se jim to podařilo právě pod křídly Slavie. Když byla řečnická Slavia v roce 1894 za protirakouskou činnost zakázána, přežila právě „Hausmannova“ sportovní Slavia. Sportovci se prostě nedali zlomit. Od roku 1896 se ve Slavii začala na úkor cyklistiky pěstovat kopaná. V čele fotbalové Slavia stál Hausmann a jeho strýc Karel Ankert, architekt a rodák z nedalekého Vražkova, po  celé první desetiletí její existence.

Hausmann proslul též jako přední český gynekolog a majitel sanatoria (později Borůvkova sanatoria) v Legerově ulici. Od r. 1908 žil v Jevanech, kde si nechal postavit podle návrhu architekta Josefa Fanty secesní vilu Olga s velkou zahradou. Měl zde mj. první chovatelskou stanici psů plemena erdelteriéra v tehdejším v Československu.

PS. Na „cyklistické fotce“ je Hausmann s vlaječkou uprostřed, sedící.