Jdi na obsah Jdi na menu

p.m. VELOREX

11. 11. 2009
Velorex, řečený také hadraplán, byl dopravním fenoménem let dávno minulých. Jednoduché tříkolové vozítko, konstruované jako levný dopravní prostředek pro invalidy, se po řadu let vyrábělo v několika různých variantách. 

Obrazek

 

Na rozdíl od většiny tříkolek vyráběných jinde ve světě, měl Velorex dvě řízená kole vepředu a jedno kolo hnané vzadu. Trubková konstrukce se sedadly pro dvě osoby byla potažena plátnem a v optimálních podmínkách dosahovala rychlosti až 85 km za hodinu. Pohonnou jednotku představovaly motory JAWA s obsahem 175, nebo 250 a nejčastěji 350 ccm. Poslední varianta, která ale nebyla příliš úspěšná, byla dokonce čtyřkolová.

Celkem se těchto vozítek podle statistik vyrobilo na svou dobu úctyhodných 16.380 kusů.
 
Dodnes je nadšenci provozují, rekonstruují, mají své kluby i své srazy. Pro ně má pojem Velorex stejný zvuk, jako pro jiné například Harley.
 
Jak moc hlubokou stopu zanechal Velorex v motoristických dějinách, o tom svědčí skutečnost, že by jeho výroba měla být obnovena. Podařilo se mi sehnat exkluzivní fotografie prototypů v několika variantách a tak si je i vy můžete prohlédnout. Zpočátku by se nový Velorex měl vyrábět s motorem Honda 600, ale pro další výrobu se připravuje tradiční dvouválec JAWA. O ceně se zatím příliš nemluví, ale pro invalidy to určitě nebude. Na tu krásu se můžete podívat ZDE.