Jdi na obsah Jdi na menu

Můj třetí poločas

 

 
 
     Snad každý má nějakou touhu, představu, případně i sen, který by si chtěl splnit. Já jsem si například přál, aby mi vyšla kniha. To je zdánlivě jednoduché, ale jen do té chvíle, než si člověk uvědomí, že nejdříve je knihu třeba napsat. Toto poznání mě ale nezlomilo a psal jsem pilně, až byla kniha hotová. Tedy až byl hotový její počítačový strojopis. Protože nejsem přítel samizdatové literatury, chtěl jsem své přání dotáhnout do vítězného konce, tedy k regulérnímu vydání v renomovaném nakladatelství.
     Nečekaný problém vyvstal tehdy, když jsem začal hledat vhodný název pro svou prvotinu. Ale i s tím jsem si poradil a vlastní hlavou jsem vymyslel název Třetí poločas. Samotnému se mi ten nápad líbil a tak jsem napsal předmluvu, ve kterém jsem vysvětlil, proč se kniha jmenuje tak, jak se jmenuje.
     Když už byla předmluva na světě, trochu jsem zapochyboval. Protože bych nechtěl být obviněn z plagiátorství, zapátral jsem po Internetu, zda už někdo takový název nepoužil. A poznání bylo opravdu kruté. Nějaký bezvýznamný holandský spisovatel jménem Kluun Ray použil ten název těsně přede mnou a mou vynikající myšlenku mi tak vyfouknul. A aby toho nebylo dost – ještě básník Jiří Žáček pod stejným názvem vydal svou sbírku lyrických básní. A na rozdíl ode mě se vůbec nestyděl ten název použít.
     Ale co jsem s tím měl teď dělat já? Bylo mi líto krásně vymyšlené a napsané předmluvy, která odůvodňovala, proč právě třetí poločas se dostal na obálku. Ale poradil jsem si i s tímto problémem, předmluva zůstala v původní podobě a kniha dostala název Můj třetí poločas.

muj-treti-polocas.jpg

     A nakladatelství se opravdu vynasnažilo, takže kniha byla vydána téměř přesně k mým kulatým narozeninám.