Jdi na obsah Jdi na menu

Nákup na sekeru

               Před časem jsem psal rady pro nakupující muže, jak se mají na takový složitý úkol připravit a vybavit. Významnou složkou při takové akci je nákupní seznam, který jsem doporučoval nejen vyhotovit, ale také pečlivě dodržovat. To samozřejmě platí i pro jiné případy nakupování, neb lidská paměť je ošidná a člověk je schopen ve víru událostí klidně zapomenout na důležité položky, které si připomene až tehdy, když je doma postrádá.

            Jsou ale výjimečné situace, kdy se nákupní seznam stává úplně zbytečným. To nastává například tehdy, když jde člověk do předem vybraného obchodu pro jednu předem jasně definovanou věc.

            Nastal takový případ kdysi i pro moji ženu a mě a vypravili jsme se za takovým cílem do obchodu, kde se dostanou rozličné předměty pro dům, byt, auto i zahradu. Tuším, že se taková provozovna nazývá nějak jako hobbymarket, či podobně. Když už ale do takového obchodu vkročím, rozhlížím se samozřejmě i po dalších věcech, které by byly pro náš dům, byt, auto či zahradu potřebné. Nejlépe je v takovém případě vhodně volit trasu, projít obchod celý a prohlídka regálů již sama přinese potřebné podněty k výběru více či méně potřebného zboží. Tak se stalo i v tom konkrétním případě, o kterém teď píši. Na dně nákupního koše se postupně ocitlo několik potřebných předmětů – jako třeba hmoždinky, háčky na obrazy, houbičky na nádobí, či úvazky na rostliny.

Okružní jízdu prodejnou jsme dokončovali a postupně jsme se blížili k pokladně. Měl jsem ale takový nutkavý pocit, že tomu našemu nákupu něco chybí. Ale moje žena mlčela a tak jsem nechtěl být za blbce, který si nic nepamatuje. Ale všiml jsem si, že i ona je nějaká nejistá. Tak jsem se opatrně zeptal, jestli jsme do toho obchodu nešli vlastně pro něco určitého. Stejně opatrné jako můj dotaz bylo i její přitakání, které potvrdilo, že tomu tak asi je. Ale ani jeden jsme si přes usilovné přemýšlení nemohli vzpomenout, cože nás to do prodejny přivedlo.

Rozhodnutí v takovém případě bylo nasnadě. Obejdeme prodejnu ještě jednou, budeme pozorně prohlížet všechno zboží a určitě nás trkne to, co hledáme. Stalo se. Kroužili jsme prodejnou, sledovali regály odshora dolů a naopak a pečlivě hledali. Ale hledali jsme marně. Znovu jsme se ocitli u pokladny a v koši zůstávala jen ty předměty, které tam byly po průjezdu prvním okruhem. Když si uvědomíte, že jeden prohlídkový okruh trvá víc než hodinu, pochopíte naši zoufalou situaci.

Ta výborně zvolená taktika evidentně naprosto zklamala. Museli jsme tedy hledat jiný způsob, jak svou paměť povzbudit. Nastalo horečné přemýšlení, co nám tak důležitého doma chybí, že jsme se kvůli tomu vydali na nákup. Nic nás nenapadlo. Další přemýšlení. Co tak potřebujeme k dovybavení našeho rodinného automobilu, že nám to stálo za nákupní výlet. Ani ťuk.

Bylo tedy třeba projít celou rozvětvenou rodinu, její události a jubilea v dotyčném roce, pro která by bylo třeba opatřit dárek. Jak jsem zmínil, rodina je poměrně rozsáhlá a brali jsme to systematicky člověka za člověkem. Úspěch se dostavil až u švagra, který měl za dva měsíce oslavit kulaté narozeniny a ke kterému jsme byli pozváni na oslavy. A když jsme nedávno přípravu na oslavy probírali, měli jsme přímo geniální nápad, jakým dárkem mu udělat radost. Jeho posedlostí provozovanou na jeho chalupě, možná trochu podivnou, ale nikoliv neužitečnou, je štípání dříví. A my jsme mu chtěli opatřit vysoce kvalitní značkovou sekyru, která by tu jeho posedlost povýšila na vášeň.

A bylo vyhráno. Od kasy jsme neomylně zamířili do části, kde byl výborných seker nepřeberný výběr. My jsme ale vybrali neuvěřitelně rychle, stejně rychle prošli pokladnou a nevýslovným uspokojením z překonaného traumatu zamířili k domovu.

Musím tedy vzít zpět své tvrzení, že pro jednoduché nebo jednoúčelové nákupy seznamu netřeba. V porovnání s napsáním miniseznamu je čas, ztracený vzpomínáním na zapomenutý záměr, zcela zanedbatelný.