Jdi na obsah Jdi na menu

Nakupujete, pánové?

31. 12. 2007

 

      Taky chodíte nakupovat? Nemyslím tím nákupy komodit, které nakupují muži v typicky mužských obchodech z vlastního popudu a pro vlastní potřebu, ale nákupy potravin pro domácnost. Nevím jak Vy, ale já jsem občas obšťastněn důvěrou mé ženy, která mě vůbec netěší (teď myslím tu důvěru). Nějakou podivnou úvahou dochází moje manželka k závěru, že když už musím jet za nějakým účelem do města autem, nebude pro mě jistě obtížné zastavit se cestou domů ve vhodném obchodě a nakoupit zásoby pro doplnění naší spíže.

 

            Pokud prožíváte obdobné zážitky vrcholného manželského štěstí, rád bych se s Vámi nezištně podělil o několik neocenitelných zkušeností. Při explozi cen potravin na počátku roku 2008 budou pro Vás tyto rady jistě nesmírně cenné.

 

1.      Neodmlouvejte, nevymlouvejte se.

 

Odmlouváním byste ničeho nedosáhli, jen byste si ztížili vyjednávací pozici. Jakkoliv Vám může být nákupní úkol nepříjemný, projevujte maximální ochotu, dokonce radost, že jste byli poctěni takovou mírou důvěry. K akci přistupte s pílí a zodpovědností, která je Vám jistě u všech domácích prací vlastní.

 

 

 

2.      K nakupování je třeba podrobně rozpracovaný seznam.

 

Vyhotovení seznamu je práce velice odpovědná, přesahující určitě Vaše intelektuální schopnosti. A proto nechť ho vyhotoví Vaše manželka nebo osoba, která Vás doma úkoluje. V opačném případě riskujete, že bude tvrdit, že Vám něco diktovala a Vy jste to nezapsal. Případně zapsal, ale blbě.

 

3.      Nikdy si ale nenechte do seznamu zapsat syrové maso! 

 

Při nákupu masa je totiž absolutně nemožné koupit přesně to, co se od Vás požaduje. A navíc - zcela určitě by na Vás nahlížela jako na omezeného tupce nejen Vaše drahá choť, ale i sličná řeznice.

 

4.      K seznamu je nutné zpracovat kalkulaci.

 

A ke kalkulaci si vyžádejte odpovídající finanční zálohu. Neučiníte-li tak, je velmi pravděpodobné, že nákup uhradíte ze svého kapesného nebo ze stranických peněz (stranické = stranou uložené). A dokonce za to ani pochválen nebudete. Spíš dojde k vyšetřování, kde jste k tolika penězům přišel. A doma určitě zrovna nebudou peníze v hotovosti k proplacení Vašich výdajů. A to až do doby promlčení nároku.

 

5.      Seznam si vezměte s sebou.

 

Máloco dovede ženu tak rozlítit jako to, že ona pracně sestaví seznam a Vy ho pak zcela nesvědomitě necháte doma. Ztratíte-li seznam někde cestou, v hospodě nebo v obchodě, jistě se z toho už nějak vykecáte. Ale z doma zapomenutého seznamu se vykecat nelze.

 

6.      Vyžadujte v seznamu přesnou specifikaci.

 

Měli byste vědět, že v potravinářském obchodě je veškerý sortiment obtížně identifikovatelný, to není jako v železářství. Tam když chcete „Šroub M 10 x 45 s šestihrannou hlavou, pozinkovaný“, má prodavač jen dvě možnosti: buď sáhne za sebe do krabice a dá Vám přesně to, co požadujete, anebo řekne „nemáme.“ Ale u potravin podobná přesnost a čistota terminologie neexistuje. V zájmu vlastní bezpečnosti proto vyžadujte, aby na nákupním seznamu byl nejen název zboží, ale i jeho značka a výrobce, a nejlépe i barva obalu a druh balení, jakož i přesně definované množství  (kusy, kilogramy, dekagramy, či jiné). Vaše žena určitě ví, že je například zásadní rozdíl v kvalitě rýže v krabici a rýže v igelitovém pytlíku. Dobré je také znát požadavek na limitní cenu za jednotku množství. I když ani to Vás ale neuchrání od nařčení z plýtvání, protože v každém jiném, než ve Vámi zvoleném obchodě, mají stejné zboží určitě nejméně o deset haléřů levnější.

 

7.      Žádné náhradní zboží neberte.

 

Nemají-li přesně to, co máte v seznamu, neberte radši nic. Hladem doma určitě neumřete, ale rozčilení Vaší milované bytosti z nevhodného nákupu by mohlo být osudné. V horším případě dokonce pro Vás.

 

8.      K nákupu vyžadujte účtenku.

 

Většina soudobých obchodů potravinami tento požadavek plní hravě, dokonce na účtence najdete kromě ceny často i nakoupené množství, jednotkovou cenu a stručné pojmenování tovaru. Byli byste ale považováni za úplného blbce, kdybyste domů přinesli cizí účtenku, kterou v nákupním koši zapomněl někdo před Vámi.

 

9.      Ještě v obchodě účtenku podrobně zkontrolujte.

 

Pokud na účtence něco nesouhlasí, ihned záležitost důrazně reklamujte u pokladny.

 

Mně se například stalo, že jsem jednu položku nalezl označenou „Chl.kmín.dom.“, což jsem identifikoval jako „Chlazená kmínka domácí“, kterou jsem v nákupním koši neměl. Tak jsem to hned začerstva u pokladny reklamoval a dostalo se mi slušného vysvětlení, že se jedná o „Chléb kmínový domácí.“ Ten jsem v koši měl a vysvětlení jsem přijal s úlevou. Protože doma bych určitě nemohl očekávat takovou míru shovívavosti, jakou vůči mně projevila pokladní.

 

Jindy jsem na účtence měl dokonce „Kap.pap.maj.400“, což mě vyděsilo, protože to jsem neidentifikoval vůbec. A naštěstí jsem to taky reklamoval hned u pokladny a vyšly z toho „Kapesníky papírové značky Majesta – 400 kusů“. Co by z toho vyšlo doma si nedovedu představit. Vlastně, bohužel dovedu.

 

10.  Zasloužíte si odměnu?  Odměňte se.

 

Protože Vaše ochota nakupovat je nepochybně až na hranici sebeobětování, jistě si zaslouží ocenění něčím, co Vás potěší. Nečekejte však vděk a ocenění doma. Nejlepší, nejrychlejší a nejspolehlivější je, když si to uděláte na místě sám. Například tak, že se odměníte lahví dobrého koňaku. Ale na tu si nechte vystavit samostatnou účtenku. A hned za pokladnou ji zlikvidujte. Samozřejmě účtenku, ne láhev koňaku, pojedete přece domů autem. A dávejte bedlivě pozor, kterou účtenku budete ničit, aby to nebyla ta, kterou musíte předložit doma. 

 

Výše uvedené pokyny dodržujte důsledně a vytrvale. A nebuďte nešťastní, kdyby posléze došlo ke ztrátě důvěry a oprávnění k nakupování Vám bylo odebráno. Vždyť, co si budeme nalhávat, o to pánové vlastně jde.

 

 

 

 

Sazená, prosinec 2007

 

 

 

Ing. Rudolf Votruba