Jdi na obsah Jdi na menu

O úpadku lidstva

26. 12. 2012

Od nepaměti tvrdí starší lidé, že současná mládež už není taková, jaká bývala za jejich mládí. Tehdy prý byli lidé slušnější, pracovitější, rádi a důkladně se vzdělávali, ale dnes …. .

Obvykle se takové názory přičítaly tomu, že si lidé dobu svého mládí idealizují a taky že si moc nepamatují. A vůbec že lidská paměť má takovou vlastnost, že si uchovává jen ty příznivější vzpomínky a na ty ošklivé zapomíná.

Teď se ale objevily studie, které  celý tenhle názorový stereotyp zpochybňuji, možná dokonce vyvracejí. Genetik Gerald Crabtree ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii přišel s hypotézou, že lidstvo dosáhlo  vrcholu své inteligence někdy před 2.000 lety a od té doby to s ním jde s kopce. Zní to možná jako nepovedený vtip, ale přečtěte si dotyčnou úvahu ZDE a možná to i vás přinutí k zamyšlení a třeba dokonce změníte názor.

Ono je evidentní, že lidé především v současné době nabyli až nezdravého sebevědomí a mají pocit, že jsou schopni a oprávněni napravovat a opravovat přírodu. Třeba taková lékařská věda, ta si troufá zasahovat už málem do všeho, co se lidského života týká, včetně jeho vzniku. Jestli je to správné, to nejspíš rozhodne až budoucnost.

Je ale nepochybné, že lidé si spoustu (a dost možná i většinu) problémů způsobují sami a potom vynakládají ohromné úsilí, aby vzniklé problémy vyřešili. Na jedné straně například si „nezdravé“ přírodní potraviny vylepšují neskutečnou spoustou chemikálií, obecně označovaných jako „éčka“ a potom vědecky řeší  alergie a další problémy, které si tím způsobují.  Dokonce se tvrdí, že až 97 % kapacity současné lékařské kapacity spotřebovává řešení problémů, které si lidstvo způsobuje samo.

Nejhorší na tom všem ale je, že se lidé dnes už nedovedou ani bavit. Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposled slyšeli dobrý, ale opravdu dobrý vtip! A přitom jich bývalo ještě nedávno tolik, že dokonce vycházely knižně. Někteří lidé dokonce vtipy sbírali, některé vtipy byly dokonce tak ostré, že prý sběratelé vtipů sebrali i jejich vypravěče. Popravdě řečeno ale neznám případ, že by někdo šel do kriminálu za to, že vyprávěl politický nebo jinak vládnoucí garnituře nepříjemný vtip.

Člověka ale potěší, když zjistí, že lidé schopní dobře pobavit sebe i ostatní ještě nevymřeli. Zkuste se podívat, jak se s takovým úkolem vypřádali hasiči v Božicích na svém maškarním plese.

Možná, že to s tím úpadkem lidstva není zase až tak kritické.