Jdi na obsah Jdi na menu

Ovládání počítače

14. 7. 2012

 

Navštívil mě před časem jeden soused, že by prý potřeboval moji pomoc. Že se uchází o nové zaměstnání, kde na něm požadují strukturovaný životopis, ale ten prý on neumí. Tak jestli bych to neuměl náhodou já.
Náhodou jsem to uměl, potřebné údaje jsem z něj vytáhnul a životopis zkonstruoval. A buď se mi to mimořádně povedlo, nebo měli mimořádně málo uchazečů, ale ať je to tak nebo tak – soused byl do zaměstnání přijat.
A během týdne byl za mnou znovu, ne snad aby poděkoval, ale abych ho naučil pracovat s počítačem. To prý na novém pracovišti od něj požadují. Tady už jsem byl trochu opatrnější a přesvědčoval ho, že to není jen tak jednoduchá záležitost. Ale on měl jasno. Ať prý mu ukážu, kde se to zapíná a zbytek už zvládne sám. Když to podle něj bylo tak jednoduché, patřičný knoflík jsem mu ukázal, zapnutí předvedl a ponechal souseda jeho osudu. Byl jsem přesvědčen, že v nové práci brzy skončí.
Ale mýlil jsem se. Buď to po zapnutí opravdu sám zvládnul (čemuž nevěřím), nebo měli opravdu zoufalý nedostatek uchazečů. Soused se ale odstěhoval a pravdu jsem se už nedozvěděl.
Ono to opravdu s tím zvládnutím počítače není až tak jednoduchá záležitost. Když mi bylo padesát, sám jsem o tom nevěděl prakticky nic. A myslel jsem si, že už to nějak doklepu a pár let před důchodem se nebudu takové novoty učit. Ale život mě poučil, že realita bývá odlišná. Ovládání počítače a potřebných základních programů jsem postupně v potřebném rozsahu zvládnul a dnes toho nelituji. Například psaní dopisu jinak než na počítači už si vlastně vůbec nedovedu představit. Můj rukopis se zhoršil natolik, že rukou psané poznámky už mám problém rozluštit sám po sobě.
A teď vám chci představit něco, čím si svou dovednost v ovládání počítače můžete ověřit sami. Nejedná se o žádný specializovaný složitý program, ale o věc naprosto triviální. A tou je ovládání myši.  Uživatelé notebooků sice mají tento ovládací prvek v trochu jiné podobě, ale jistě i oni myš čas od času používají.
Tak si pro sebekontrolu spusťte jednoduchou naprosto bezpečnou utilitu ZDE a snažte se do barevné kuličky kliknout myší. Pokud se vám to povede, kulička změní barvu. Až to perfektně zvládnete (aspoň desetkrát za minutu), dejte mi vědět. Připravím něco těžšího.