Jdi na obsah Jdi na menu

Puberta třetího věku

1. 12. 2007

Taky jste už slyšeli o tom, že prý Láska je mocná čarodějka? Asi na tom něco bude, protože například mně se tenhle cit přihodil někdy v polovině minulého století a dodnes  to vnímám jako velice silný zážitek.

 

 

 

Možná si ale neuvědomujete, že ta mocná čarodějka má vlastní sestru, která si s ní v kouzelnickém umění nic nezadá. Obecně je známá pod jménem Puberta. A když jsem Vám prozradil její jméno, jistě nepochybujete o tom, jaké magické kousky dovede tahle holčina vyvádět. Když si zasedne na jinocha či dívku, dělá s nimi opravdové divy. I Pubertu mám ještě v živé paměti, i když kupodivu ne tak docela z vlastního prožitku, jako spíš vzpomínku na její řádění v tělech a duších mých dětí.

 

Jak stárnu, nejen vzpomínám na doby dávno minulé, ale často také přemýšlím o běhu života. O tom, jak se z tvora nemohoucího stává chápající dítě, posléze statný junák či panna,    po věku dospělém a zralém nastupuje stáří. Uvědomuji si také to, jak velice se vzájemně podobá věk dětský s věkem dědským. A to nemám na mysli jen onu skutečnost, kterak člověk v plenkách život začíná a často i končí. Vždyť i s rozumem a myšlením je to často taky velice podobné.

 

Ale napadla mě při tom taková zajímavá myšlenka. Vlastně ona mě nenapadla, tak agresivně se myšlenky většinou nechovají, ona se spíš tak nenápadně vloudila. Myšlenka o tom, že by bylo třeba více zaměřit pozornost na málo probádaný časový úsek žití na počátku sestupné části čáry života před oním dědským koncem! Ano, mám na mysli to roztodivné období, které se u mužů často označuje jako druhá míza. Období, kdy se okolí domnívá, že usedlí otcové zničehožnic nápadně zblbli, což oni zase pociťují jako nečekaný příliv mužné energie, následkem čehož mnozí z nich začnou obletovat mladice a nezřídka i počnou potomka.

Zmíněné zblbnutí bylo donedávna téměř výhradně mužskou záležitostí, ale v poslední době rozbujelo i mezi emancipovanými ženami. Neklamným znakem této tendence jsou více než zralé ženy, nečekaně zatouživší po miminku, opouštějící partnery jim přiměřené fyzicky i mentálně a dychtivě se vrhající do náručí uhrovitých mladíků.

 

Přírodní úkaz předstařeckého zblbnutí dosud připisovali psychologové jakémusi údajnému pocitu nenaplněnosti života nezadržitelně unikajícího někam do ztracena. Ač nerad, musím konstatovat, že s touto úvahou byly generace psychologů zcela mimo sanitární keramiku. Unikala jim souvislost, která je při pozornějším zkoumání naprosto evidentní. Jedná se o jasný a nepopiratelný jev, který lze nejvýstižněji diagnostikovat a označit jako stařeckou pubertu.

 

Název „stařecká puberta“ je sice naprosto přesný a výstižný, ale společensky bohužel těžko akceptovatelný. Nevím proč, ale stalo se nutností pojem „stáří“ obcházet a nahrazovat souslovím „dříve narození“, či používáním cizího slova „gerontologie“ a spoustou dalších podobných úhybů. Ani já bych se svou teorií zřejmě neprorazil, kdybych pro ni nenalezl vhodné obecně akceptovatelné pojmenování. Přemýšlel jsem dlouho a úporně, a výsledek se nakonec dostavil.  Inspiroval jsem se u kolegů pedagogů, kteří pod krycím jménem „universita třetího věku“ organizují stařecké vzdělávání a vhodný název byl na světě:   PUBERTA  TŘETÍHO  VĚKU.

 

A nyní, když jsem Vám vysvětlil podstatu problému, určitě již sami ve zcela jasných konturách vidíte, jak nápadně se puberta třetího věku, náhle propukající u dospělců lidského rodu a jejich samiček, podobá pubertě věku nedospělého. S bláznivým zamilováváním, s úplnou ztrátou schopnosti rozumového uvažování, s často výstředním oblékáním i se změnou slovníku a formy vyjadřování. Dokonce prý jsou tací, kteří v předstařeckém věku začnou psát milostné verše! Snadno lze nalézt analogii mezi všemi dalšími jevy puberty mladické a puberty třetího věku, snad jen s výjimkou chlapeckého mutování. Časté jsou i hluboké mezigenerační rozpory, i když v případě puberty třetího věku se vzdorovitost pubescentů z pochopitelných důvodů většinou neobrací vůči jejich rodičům, ale, což je zvláště pikantní, vůči jejich vlastním dětem, nemajícím pro náhlá vzplanutí svých otců a matek pražádné pochopení.

 

Není však každé poznání radostné: Z průběhu křivky života také vyplývá, že zatímco mladická puberta vyúsťuje do plné pohlavní zralosti, v případě puberty třetího věku je trend naprosto opačný, a to směrem k úplné impotenci.

 

 

 

Ing. Rudolf VOTRUBA

Sazená, listopad 2007