Jdi na obsah Jdi na menu

Tučňáci na severní polokouli

1. 11. 2007

     V každé encyklopedii se dočtete, že „Tučňáci žijí jen na jižní polokouli. Drží se kolem Antarktidy a na pobřežích kontinentů a ostrovů, které omývají studené proudy mířící od Antarktidy na sever. Spolu s těmito proudy se tučňáci dostávají až k rovníku. Nejsevernější populace je známa na Galapágách a i zde jsou hlavně na ostrovech na jih od rovníku.“

 

 

 

Je sice řada zoologických zahrad i na severní polokouli, ve kterých tuňáky najdete, ale největší umělá kolonie tučňáků na sever od rovníku se nachází v Sazené. Čítá něco přes 1200 jedinců a tento fakt míří rázným krokem do Guinnesovy knihy rekordů.

 

Tohle není novinářská kachna, ale nezvratná skutečnost. Mladí manželé Jana a Petr Pfefrovi se svými dvěma holčičkami sdílejí domácnost s tučňáky všech možných velikostí, druhů a provedení. Najdete u nich tučňáky v podobě plyšáků, keramických či skleněných figurek, razítek, sponek, krabiček, kartáčků, zapalovačů, psacích potřeb, nálepek, oblečení, přáníček a mnohé jiné.

 

Jana Pfefrová začala se svou sbírkou už před lety vlastně jako mimino, když její nejoblíbenější hračkou byl malý pískací tučňák jménem Pok, se kterým sdílela postýlku. A když pětiletá Janička dala při nákupní vycházce po obchodním domě Kotva přednost velikému plyšovému tučňákovi před mnohem lákavějšími nabídkami, bylo – jak se říká – vymalováno. Nový přírůstek dostal jméno Pik a základní kamen pozdější sbírky byl položen. Byla to doba, kdy se v obchodní síti tučňáci moc nevyskytovali a jejich shánění vyžadovalo zvýšené úsilí, ale následná radost z nového úlovku byla tím větší. Všichni známí a příbuzní pokládali za svou povinnost zvláště při zahraniční dovolené nebo služebních cestách ulovit co nejkrásnější a nejexotičtější exemplář. Sbírka se rozrůstala, až to vyvolávalo vrásky na čelech jinak dceři přejících rodičů.

 

Naděje na ukončení této záležitosti svitla v roce 2000. Jana se vážně zamilovala a svatba byla na spadnutí. Snad všichni předpokládali, že manželství sběratelskou vášeň nějak utlumí anebo snad ukončí. Jak už to někdy bývá, opak se stal skutečností. Snad z lásky ke své ženě i novomanžel propadl sběratelské vášni a přinesl do sbírání nové impulsy a nápady. Sbírka se tak utěšeně rozrůstala o povlečení, šperky, deky, kostýmy, rádia, potisky na auta, či dokonce o kompletní tučňácky vyzdobenou toaletu.

 

A tak v nevelkém bytě na severním okraji Sazené žije čtyřčlenná rodina se svými tučňáky a děti si tajně půjčují ze sbírky nejkrásnější exempláře. Až jsem měl obavu, zda to v dětech nějak nedeformuje vztah k jiným hračkám. Ale jak jsem se přesvědčil, děti si jako všechny ostatní bez problémů hrají i s jinými druhy hraček a ta domácí sbírka je jen jakýsi bonus, něco navíc.

 

Sazená, říjen 2007