Jdi na obsah Jdi na menu

22.4. Velikonoce

24. 4. 2019

Každý vnímá své Velikonoce podle svého. Pro jednoho jsou to nejdůležitější křesťanské svátky, jiný je považuje za svátky jara. A zajímavé je, že se jedná o svátky pohyblivé. Pravidla pro jejich termín stanovil církevní koncil v roce 325. A to tak, že připadají vždy na neděli po prvním jarním úplňku. V letošním roce ten dotyčný úplněk byl docela pozdě - až v pátek 19. dubna a tak Velikonoce připadly až na termín celý měsíc po oficiálním začátku jara. Ale například v loňském roce bylo Velikonoční pondělí už 2. dubna.

Kromě tradičních náboženských zvyků spojených s těmito svátky existuje celá řada zvyků nenáboženských. 

V Čechách je prastarou tradicí  pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno chlapci a někde i ti dospělejší chodí dům od domu ke svým známým  a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice při hodování pronášejí koledy. Nejznámější je tato krátká říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Jestli dojde dříve na pomlázku, nebo koledy, záleží na situaci. Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko, případně ještě nějakou dobrotu jako symbol jejích díků. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. 

V Sazené jsem v tomto roce zaznamenal neobvykle velký počet koledníků, mohlo jich být až někde kolem třiceti a to ještě mnozí další k našemu domu nepřišli. Prý zde byla i řada těch, kteří sem přijeli ke známým a příbuzným z Velvar a Kralup.

Nejhezčí na tom všem ale je, že se tato dlouholetá tradice stále ještě udržuje, na rozdíl od mnohých lidových zvyků, které postupně vymizely. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 22.4. Velikonoce

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář