Jdi na obsah Jdi na menu

9. 7. Sazenská příroda_2

9. 7. 2019

Když se procházím po sazenském katastru, stane se mi málokdy, že se zastavím u nějaké hezké zajímavé rostliny a nevím, jakže se vlastně jmenuje. Ale včera ten okamžik nastal. 

Krásně kvetoucí bylina - zhruba půl metru vysoká - s květy růžovými, fialovými až k modré. Ze květu trčely dlouhé tyčinky. Kdyby nekvetla na mezi, byla by jistě ozdobou každé zahrádky. 

A protože jsem si s její identifikací nevěděl rady, obrátil jsem se na pražskou botanickou zahradu. A prakticky obratem jsem se dozvěděl, že se jedná o Hadinec obecný. Dříve docela ceněná léčivá bylinka, nyní dávají lidé přednost spíše tabletkám z lékárny. Aspoň neubude krásných kytek v přírodě.

 

A hned o kousek dále Máčka ladní. Na sazensku docela běžná rostlina, která je běžně označována jako bodlák. Zná ji určitě každý, ale asi málokdo zná její správné jméno. Občas se pro domácí použití i suší a tak používá jako dekorace do vázy, která bez údržby docela dlouho vydrží. 

Když si rozkliknete ten odkaz s názvem rostliny, můžete si i u ní přečíst, že se jedná o léčivku. A dokonce prý působí jako afrodisiakum. Ale vyskytuje se všude tak hojně, že ani tento důvod určitě nezpůsobí její vyhubení. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář