Jdi na obsah Jdi na menu

ČAJ

            Ten umí uvařit leda tak čaj, říká se o člověku, který talentem k vaření zrovna neoplývá. Případně se říká, že dokáže i tu vodu na čaj připálit, pokud je jeho kuchařský talent opravdu nulový. A právě pro takové jsou určeny následujícím řádky. Půjde v nich o čaj, ale čaj bez vaření.

Když se před nějakým časem v obchodech objevilo zcela nové zboží s názvem „ledový čaj“, věc mě zaujala a chtěl jsem ochutnat, cože to je za vynález gastronomie. Ale cena dotyčného produktu mě odrazovala, zvlášť když jsem porovnal cenu čaje normálně vařeného a ledového. Domníval jsem se, že ledový čaj se nejspíš vyrábí kopírováním postupu při přípravě čaje normálního, že se tedy suchý čaj spaří přiměřeným množstvím přiměřeně horké vody. A následně se ochutí, vychladí a je vystaráno. Možná to tak opravdu ve skutečnosti je, ale tady vám představím postup jiný a zcela originální.
Pro první pokus vezměte konvici, ve které se čaj připravuje, a naplňte jí docela obyčejnou vodou z vodovodu. Potom do ní vložte několik sáčků porcovaného čaje, asi tolik, kolik při vaření čaje obvykle dáváte. Pro začátek doporučuji nějaký ovocný, ten je pro pokusné účely nejvhodnější. Konvici nechte na chladném místě, případně v ledničce aspoň 24 hodin. Potom sáčky vyjměte a můžete přistoupit k degustaci. Neuvěřitelné se stane skutkem – čaj zcela bez vaření předá chladné vodě svou chuť i aroma. Kdo nesladí, může tady celý postup zakončit, ale lze přidat i cukr či umělé sladidlo, případně i trochu citronové šťávy, každý podle své chuti.
A komu se postup zalíbil, může přistoupit k experimentování. Například čajové sáčky nahradit sušeným lipovým květem a potom bude jistě žasnout, že i z tohoto materiálu vznikne lahodný voňavý čaj. Vhodné jsou i všechny druhy čaje černého, zeleného, fantazii se prostě meze nekladou. Když máte na zahrádce bylinkový záhonek, můžete i tyto domácí zdroje prověřit. Pro první pokusy doporučuji mátové lístky, s těmi je neúspěch prakticky vyloučen.
A kdo má v experimentování zvláštní zálibu, může zkusit použít i jiné louhovadlo, než je obyčejná voda. Třeba láhev minerálky s několika sáčky čaje vytvoří vynikající osvěžující nápoj s nevšední chutí, kterou v žádném supermarketu nepořídíte. A o rozdílu ceny mezi kupovaným a domácím výrobkem ani nemluvě.
Všem kuchařským antitalentům přeji hodně úspěchů a najisto předpokládám, že svými nápojovými výtvory vyvolají nelíčený obdiv svého okolí.