Jdi na obsah Jdi na menu

Mydlář a Mydlice

3. 9. 2008
              O katu Mydlářovi slyšel snad každý. Ale Mydlice? Má to snad být jeho žena či nemanželská dcera? Ani jedno není správně. Mydlice je celkem běžná kytka, která roste na vlhkých místech podél vod i na loukách, ale najde se i po příkopech. A vyskytuje se dost hojně i kolem Sazené.
 
       Úplný název je Mydlice lékařská (latinsky Saponia officinalis). To označení „Mydlice“ napovídá něco o jejím použití a slovo „lékařská“ dává tušit, že to nebude rostlina jen tak obyčejná. A opravdu, Mydlice má dokonce několik skvělých vlastností. Tvrdí se o ní dokonce, že je to rostlina „renesanční“, jak se tímto slovem v minulosti označovali lidé, kteří měli spoustu rozličných dovedností.
 
 

Obrazek

 
       Rostlina je vysoká 25 až 80 cm, přímá lodyha je často červeně až fialově naběhlá. Listy jsou obvykle zřetelně třížilné, podlouhlé nebo eliptické. Květenství je mnohokvěté, květy 2 až 2,5 cm v průměru, bílé až narůžovělé a silně vonící. Kvete v červnu  až říjnu.
 
       Mydlice je stejně úspěšná v medicíně, kosmetice i v domácnosti. Její výjimečné vlastnosti byly známy už ve starověkém Řecku a byly také hojně využívány. Sbírá se především její kořen, ale také stonek i květ. Všechny části se suší a pak se používají dále.
 
       V medicíně má mydlice použití především proto, že saponiny v ní obsažené ředí hleny v zanícených průduškách a zároveň působí antimykoticky i antibakteriálně. Proto se využívá zejména při zánětu průdušek, kdy usnadňuje odkašlávání. Ve formě obkladů se přikládá na zanícené rány nebo se z ní připravují antirevmatické obklady. Pro vnitřní podání se nejčastěji připravuje jako odvar (1 g sušené drogy na šálek vody), ale odvar lze použít i při kožních potížích.
 
       Mnohem častěji se používá Mydlice zevně - při obkladech a čištění zanícené pokožky (např. v léčbě akné), k mytí a regeneraci vlasů, k protirevmatickým obkladům a při kožních obtížích (např. pásovém oparu).
 

       Vysoký obsah saponinů (asi 5%) umožňuje její použití dokonce i pro prádelnictví. Dříve se používala k odmašťování vlny, k praní a mytí, v současnosti jsou mydlicové saponiny využívány při výrobě zubních past a čisticích prostředků, které se používají např. při restaurování velmi choulostivých starých tapet nebo oděvů.

          Mydlice je celkem hojná a není chráněná. Takže - kdo má zájem- vzhůru do přírody - na Mydlici.

RV