Jdi na obsah Jdi na menu

Netradiční knedlíková tradice

14. 7. 2009
 

       Když výtvarník David Černý vytvářel pro Brusel svoji Entropu, vybíral pro každý stát Evropské unie něco, co ho nejlépe charakterizuje v povědomí evropských spoluobčanů. Nechám stranou turecké záchody, čabajky i dálnice, zaměřím se na naši domovinu. David Černý pro nás vybral citáty Václava Klause. 

Obrazek

       Nevím, já bych možná vybral citáty Josefa Švejka, ale nejspíš bych tam dal knedlík. A když knedlík český, tak jedině houskový.

       To je totiž záležitost pro naši zem naprosto typická, charakteristická a jinde neopakovatelná. Knedlíky umí ve světě uvařit sice leckdo, ale správné houskové, navíc kombinované se zelím a vepřovým – to existuje jen u nás.
 
       Ale i takto tradiční jídlo se dá pojednat a vytvořit naprosto netradičně. Nevím, jestli knedlíky ještě vaříte doma nebo zda je nakupujete v supermarketu či u Vietnamců, ale následující recept si určitě přečtěte a vyzkoušejte. Kuchařka či kuchař (až tak je to snadné) oslní strávníky kvalitou, chutí i tvarem tradičních netradičně pojednaných houskových knedlíků.
 
**************************************************************************
       Od chvíle, kdy se rozhodnete, že je uděláte a dobou, kdy je budete servírovat na talíře, uběhne cca čtvrt hodiny. Žádné vaření vody, nic takového!!!
 
       Nakrájejte jeden a půl včerejšího rohlíku na kostičky, dejte do misky, přidejte jeden a půl čtvrtlitrového hrnku hrubé mouky, 2 žloutky, asi půl lžičky soli, půlku prášku do pečiva (1 lžička) a zalijte jedním a půl čtvrtlitrovým hrnkem studeného mléka.
Pak ušlehejte 2 bílky a hned je lehce vmíchejte do výše uvedené hmoty.
Připravte nějakou formu, která dá knedlíkům tvar. Vhodná je například forma na bábovku (z jenského skla, silikonu nebo keramiky, NE kovová!!!!!!). Vytřete ji máslem a vysypejte hrubou moukou.
 
       Přesuňte do ní těsto a dejte do mikrovlnky. Pokud máte troubu s výkonem zhruba 750W tak to tam nechte přesně 8 minut. Až se trouba vypne, počkejte ještě cca 1-2 minuty, až se těsto "uklidní".
Potom párátkem popíchejte a už jen vyklopte na talíř a nakrájejte ostrým nožem. 

Obrazek

       Jestli máte vajíčka od domácích slepic, je knedlík krásně žlutý.
A když vaříte z kupovaných, tak bude knedlík sice světlý, ale to mu na chuti nic neubere.