Jdi na obsah Jdi na menu

Sazenská kuchařka - úvodní slovo

 

Kuchařka, jak je obecně známo, je homonymum. To prosím není nadávka ani nějaké sprosté slovo, ale odborné mluvnické označení pro slovo, které má stejné znění, ale má několik významů. Je jenom na vás, zda si pod slovem kuchařka představíte čipernou osobu ženského pohlaví, vonící lákavými surovinami i neodolatelnými výrobky. Anebo si také můžete představit knížku, ve které jsou sepsány rozmanité recepty, z čeho a jak ty neodolatelné výrobky připravit.
V čase Internetu je dle mého názoru takovými knihami až překuchařkováno. Ale mám vážné podezření, že zde kvantita převažuje dost podstatně nad kvalitou. Mnoho z publikovaných receptů přímo čiší tím, že byly opsány, často i chybně a že autor vůbec nevyzkoušel inzerovaný pokrm podle nich připravit. Toho by se ale měly recepty, které tu budou publikovány, v každém z případů vyvarovat. Budou zde tedy jen recepty osvědčené a vyzkoušené, a pokud to půjde, i s příběhem toho, kdo je k publikování poskytl.
Když ale jsem už použil pojem „sazenská kuchařka“, měl bych vysvětlit, čím je zvláštní a odlišná od kuchařek jiných. A to jak ta kuchařka živá, tak jako souhrn receptů. Ta odlišnost spočívá v mnoha jemných detailech, které jsou ale ve svém souhrnu velmi zajímavé. Možná je to dáno také tím, že se Sazená nachází poblíž hlavního města a že tedy i pohyb obyvatelstva je tu častý a neustálý. Dávno se nedá mluvit o rodácích a náplavách, významná část zdejších obyvatel, kteří v Sazené našli hezký domov, pochází z krajin často značně odlehlých. Najdeme tu lidi přistěhovalé či přiženěné z nedalekých vesnic, ale i ze vzdálenějších regionů celé republiky. Výjimkou nejsou ani repatrianti z Kazachstánu, žije tu i pravý nefalšovaný Angličan, samozřejmě také několik Slováků, obchod provozuje Vietnamec, přijíždí sem na rekreační chalupy Bělorus či Ukrajinec. A ti všichni s sebou přinášejí zvyky ze svého rodiště, včetně návyků a receptů oblíbených jídel. Maně si vzpomínám, jak při sazenském posvícení, kam místní kuchařky přinášely k ochutnání chlouby svých kuchyní, mezi nejvíce žádanými byl například pravý nefalšovaný valašský frgál.
Čas od času tady najdete několik zajímavých a skutečně prověřených receptů, které mají k  Sazené nějakou vazbu. Vyzkoušejte a pokud sami máte něco, co by ostatní mohlo zajímat, budou vaše nápady vítány.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář