Jdi na obsah Jdi na menu

Smeknout nebo kleknout před bezičkou?

8. 7. 2014

 

              Lidem se často plete, jestli mají před bezičkou kleknout či smeknout a před heřmánkem naopak.  Správná je ta varianta s klekáním, ale je to v podstatě úplně jedno.

bez-cerny-ker.jpg

                Bezička, nebo také černý bez (Sambucus nigra) je známá léčivá rostlina, která roste v našich krajích naprosto všude. Neznám nikoho, kdo by jí na své zahrádce pěstoval, ale znám mnoho lidí, kteří s ní vytrvale bojují, aby se jí zbavili. Těch keřů, které rostou ve volné přírodě je dostatek pro lidi a pro ptactvo nebeské, které semena čiperně roznáší po širém okolí. V době, kdy má bezička plody, najdete stopy ptačích konzumentů zcela neklamně podle fialové barvy, které jejich exkrementy v té době značkuje.
                Některé prameny uvádějí, že léčivá je vlastně celá tato bylina. Čerstvé plody se ale prý nedoporučuje konzumovat, protože mají projímavé účinky. Já tomu tvrzení raději věřím a nepouštěl jsem se do experimentů. Ale tepelná úprava škodlivé látky údajně neutralizuje a o jedné takové variantě bude následující povídání. Kůra a listy se v některých herbářích doporučují k obkladům při revmatismu, odvar z listů údajně hubí škodlivý hmyz. Ale daleko nejčastěji se v lidovém léčitelství používají květy a plody.

cerny-bez.jpg

                Existuje mnoho receptů na použití a využití bezičky. Ale ten, o který se s vámi chci podělit, je málo známý a přitom velice jednoduchý a výsledek je všestranně použitelný:
                2 kg nahrubo nastrouhaných jablek
                1 kg zralých plodů černého bezu
                1 kg cukru
                kyselina citrónová - podle chuti
 
                Jablka mohou být i padaná, před strouháním je vykrájíme a omyjeme. Bezičky otrháme z třapin, opereme a promícháme s cukrem a nastrouhanými jablky. Uvedeme do varu a za stálého míchání vaříme 15 - 20 minut. Dochutíme podle potřeby kyselinou citrónovou a ještě teplé plníme do sklenic. Sterilujeme 15 - 20 minut při teplotě 80°C. A to je vše.
 
                Tedy vše z hlediska výroby. Z hlediska konzumace získáte něco, co má až neskutečně široké použití. A navíc – asi málokdo, kdo tuto specialitu ochutná, hned napoprvé uhádne, jakéže ingredience byly použity k její výrobě.
                Používat tento výrobek můžete jako džem, například i k  ochucení jogurtu, ale slouží plnohodnotně i jako samostatný kompot. Na první pohled to sice tak nevypadá, ale úspěšně touto lahůdkou nahradíte brusinky podávané ke svíčkové nebo ke zvěřině. Můžete zkusit touto náplní nadívat ovocné knedlíky, které nejen barvou potom připomínají knedlíky s nedostatkovými borůvkami. Kdo rád peče buchty nebo koláče, má zde připravenou vynikající ovocnou surovinu k jejich výrobě. A v neposlední řadě můžete otestovat i léčebné účinky. Užívání dvou lžiček denně úspěšně vyřešilo problém úporného zánětu močových cest jedné naší dobré známé. Její praktická lékařka neúspěšně vyzkoušela snad všechny dostupné medikamenty, aby potom pokorně klekla před bezičkou, která dokázala to, na co moderní medicína nestačila.
 
                Ale dost již psaní a povídání. Bezičky začnou již brzy dozrávat a máte tedy vynikající příležitost vyzkoušet sami pravdivost toho výše napsaného.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář