Jdi na obsah Jdi na menu

Utopenci po sazensku

6. 11. 2007

    Obrazek Utopenci jsou nejspíš české národnosti. Myslím tím samozřejmě naložené buřty, nikoliv nešťasné utonulé spoluobčany.

Procestoval jsem kus světa, ale nikde za našimi hranicemi jsem se s touto pochoutkou nesetkal.

     Možná to má nějakou souvislost s českou národní hospodskou kulturou, protože právě v hospodách se utopenců zkonzumuje asi nejvíc. Ale je možné je sehnat v různých obchodech a je možné taky připravit doma.

     A tady nastává někdy problém. Málokdo má asi doma láhev od okurek s  utopenci nejmíň týden pěkně odleželými, aby v ten správný okamžik jen sáhnul a táhnul. Správný okamžik nastává například tehdy, když přijde dobrý kamarád na nečekanou návštěvu, ale třeba taky ráno po proflámované noci, když jsou hospody ještě zavřené.  A zrovna v takovém okamžiku bývá chuť na utopence nepřekonatelná.

     Následující recept představuje řešení pro takové případy.  Vznikl, jak už to obvykle bývá, trochu náhodou, jako produkt improvizace. Ale plně se osvědčil a tak ho dávám k dispozici veřejnosti.

 

         1/2 kg buřtů

         4 lžíce kečupu

 

 

         4 lžíce octa

         4 lžíce oleje

            cibule, pepř - pole chuti

 

 

         Nálev převařit a do něj dát na kolečka nakrájené oloupanéObrazek buřty. Promíchat a po vychladnutí se ihned může konzumovat. Když něco zbyde, klidně je možné to nechat v chladničce odležet a druhý den zjišťovat, jestli je výsledná chuť ještě lepší.

 

     Je to trochu jiná varianta, než klasičtí utopenci, ale varianta rychlá, z dostupných surovin a zvládne jí i chlap, který není příliš zběhlý v kuchařském umění.