Jdi na obsah Jdi na menu

Vyskočky paní Podracké

 

       Paní Podracká bydlí v Sazené už od své svatby. A protože jí je už něco přes osmdesát, bydlí tu opravdu dlouho. A tak jí i ti nejstarší místní, kteří se netají despektem k „náplavám“, řadí mezi starousedlíky. Potkat jí můžete prakticky každý den, kdy se vydá na skromný nákup. Ale vycházka jí trvá velice dlouho, protože se s ní každý rád zastaví a prohodí pár slov. S ohledem na věk už paní Podracká také hůř slyší, ale bez problémů to kompenzuje zvýšenou hlasitostí. A mluví se o počasí, o zdraví a také o vaření. Protože o paní Podracké je obecně známo, že vaří velice ráda. Sice o sobě tvrdí, že vařit neumí, ale výsledky jejího snažení napovídají něco úplně jiného.
            Jedním z jejích parádních kuchařských výtvorů jsou vyskočky. A výrobek je o to zajímavější, že mu sama dala jméno. Prý sice recept před lety četla v nějakém časopise, ale název zapomněla, postup i finální úpravu si taky trochu upravila a tak je ten recept vlastně úplně její.  Vyskočky jsou na suroviny i přípravu těsta nenáročné, výroba pochoutky velmi rychlá a tak teď už jen vlastní recept:
·         35 dkg hladké mouky
·           1 smetana
·           1 ztužený tuk IVA
·         Moučkový + vanilkový tuk na obalení
vyskocky_01.jpg
            Do mouky rozstrouháme tuk na hrubém struhadle, přidáme smetanu a vypracujeme těsto. Vyválíme placku silnou asi 1 cm, vykrájíme kolečka a upečeme. A neobvyklý název „vyskočky“ vznikl z toho, že ty vykrojené placičky při pečení krásně vyskočí a hned se pozná, že jsou tak akorát k vyndání z trouby. Ještě teplé je obalíme v cukru.
            Paní Podracká vystydlá kolečka na rozdíl od původního receptu ještě slepuje krémem. Může být kakaový, ořechový, vanilkový – nebo jiný podle vaší chuti.

vyskocky_03.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář