Jdi na obsah Jdi na menu

Znáte Ačokču?

26. 10. 2007

A kdo to jako má být, ten Ačokča?  Ptal se mě známý, který si přečetl, o čem chci na Internetu psát.

            Nesprávná otázka. Ačokča není kdo, ale co. Je to zelenina u nás málo známá, spíš skoro neznámá. Ale co není, může být. Kdo jí zkusil pěstovat, zjistil její nesporné přednosti v kuchyňském použití i v domácím léčitelství.

 

 

 

            S Ačokčou se můžeme setkat pod nejrůznějšími názvy - Cyclanthera pedata,  Momordica pedata, Achocha, Achokcha, Achoccha, Caihua, Caygua, Cayua, Korila, Wild Cucumber, quechua, achojcha, divoká caihua, quishiu, ačokča, achoča, mexická okurka, peruánská okurka. paprikookurka, okurka pepřenka. Ale pro zjednodušení budeme dále používat jen počeštěný název Ačokča.

 

ObrazekJe to pro zahrádkáře zajímavá a u nás lehce pěstovatelná jednoletá, popínavá bylina. Růstem trochu připomíná známý okrasný plamének (Clematis). Stonek může měřit až 5 metrů do délky. Lodyha je tenká, hustě rozvětvená. Ráda se přidržuje opory nebo plotu.

ObrazekListy střední velikosti jsou laločné, s pěti až sedmi eliptickými lístečky, na okrajích vroubkované. Někomu mohou připomínat listy marihuany, ale botanicky ani svými účinky nemají tyto dvě rostliny nic společného. Samčí květy jsou nenápadné, bílé, nažloutlé nebo nazelenalé a rostou ve skupinách. Samičí květy se zakládají o něco později, nejčastěji v polovině července.

Teprve z těchto květů se tvoří plody  jako malé okurečky v paždí listů.Obrazek Jakmile rostlina nasadí plody,  pak v dobrých podmínkách lze sklízet od konce července úrodu denně až do zámrazu. Ale pozor, plody mají stejnou barvu jako listy a jsou špatně vidět, takže když rostliny zesílí a rozrostou se, je hledání plodů velice obtížné. Koncem července už rostliny začínají naplno plodit. Na jedné rostlině uzraje až deset plodů denně.  Oproti okurce i paprice má ačokča tu nespornou přednost, že je naprosto odolná vůči všem chorobám.

 

Plod je eliptický, zploštělý lusk s ostrým hrotem. Velikost se obvykle pohybuje do 10 cm na délku. Jadérka, která se nacházejí ve dvou řadách  mají neobvyklý tvar, jsou drsná a brzy černají. ObrazekSemeník vyrůstá jakoby opačně od špičky plodu.  Vnitřek plodu je během období zralosti dutý. Lusk je velmi podobný malé zelené paprice. Ačokča je rozšířena od Bolivie až po Mexiko a ve své domovině roste ve vlhkém a teplém klimatu.

V našich podmínkách ačokču pěstujeme jako jednoletou plodinu. Osvědčilo se předpěstování jako u skleníkových okurek nebo paprik. Semena vysejeme koncem dubna do malých kalíšků např. od jogurtů. Sazeničky vysazujeme na venkovní záhon v rozestupu cca 25 cm zhruba v polovině května, až po „zmrzlých." Vždy ačokče dopřejeme možnost se pnout (na ploty, staré stromy, na drátěnky nebo na natažené síti).

Pro konzumaci jsou vhodné plody ve velikosti 3 až 10 cm nejlépe pokud jsou semena  smetanově bílá a měkká. Ale i starší plody lze použít, když je podélně rozřízneme a semeník vyjmeme.  Malé plody mají za syrova velmi příjemnou hráškovou chuť a dají se jíst syrové. Při přebytku úrody lze plody nakládat společně s okurkami do sladkokyselých nálevů. Důležité je použití plodů do syrových zeleninových salátů, kde zastoupí nebo doplní zelenou papriku, ale především se hodí k tepelnému zpracovávání. Může se přidávat do leča a jako příklad je uveden recept na konci toho článku.Obrazek

 

Zajímavé jsou i léčebné účinky na lidské zdraví. V syrovém stavu je to dobrý přípravek proti cukrovce. Dále se používá v případech respiračních chorob a šťáva ze zralých lusků při léčbě zánětu ucha. Tradiční je též užití při snižování cholesterolu. Pije se vlažný odvar ze dvou zralých plodů bez semínek ve čtvrt litru vody. Časté je též zevní užití listů, které mají protizánětlivý efekt a přikládají se na zanícenou plochu.

V odborné literatuře je zmiňováno také užití plodů (syrových i tepelně zpracovaných) při oběhových obtížích. Uvádí se výrazný efekt při očistě arteriálních stěn od cholesterolu. Dále byl také popsán pozitivní vliv na snižování krevního tlaku a zároveň preventivní působení proti ateroskleróze.

 

 

 

Ačokča s masem na nudličky

 

(pro 4 osoby)

 

      ½ kg masa (vepřové, drůbeží, hovězí) nakrájíme na nudličky a přidáme k němu utřený česnek se solí, trochu grilovacího (nebo country) koření, feferonkové pasty a sladké papriky Můžeme přidat trochu vegety. Zakapeme olejem a promícháme. Necháme zhruba 24 hodin v chladnu odležet.

 

 Obrazek

 

Druhý den si připravíme 40 ačokčových plodů podélně rozkrojených a zbavených semeníků.

 

ObrazekNaložené maso prudce opečeme na pánvi a přidáme ačokču. Společně vše dusíme pod pokličkou a občas promícháme. Na závěr můžeme přidat nakrájené kousky syrové papriky.

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Můžeme podávat prakticky se všemi druhy příloh. Hodí se chléb, vařené brambory, americké brambory, bramborová kaše, hranolky, rýže, těstoviny, a kdo se bez nich neobejde – může si dát i knedlíky.

 

 

 

 

Na snímku máte, jako přílohu malé brambory, opečené ve slupce, které tomuto jídlu dodají opravdovou výjimečnost.

 

 Obrazek

 

 

Dobrou chuť.

 

 

 

A na závěr – z letošní úrody mám semen dost, takže každý, kdo přijde, dostane jich přiměřeně pro pěstování v příštím roce.