Jdi na obsah Jdi na menu

Co to kvete u váhy?

20. 6. 2010
      Zajímavým a nezvyklým prvkem u sazenské váhy není jen pevnůstka z doby před druhou světovou válkou. Na první pohled také upoutají dva stromy s neobvyklým olistěním, podivně vrásčitou kůrou, pronikavou vůní květů a netradičními plody. Protože se do jisté míry podobají stromům známým z jižní Evropy, říká se jim také česká oliva. Ale oficiální název je Hlošina úzkolistá (latinsky Elaeagnus angustifolia). Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.
 
     Můj dědeček říkal, že stromy sem zasadili čeští legionáři*, kteří se vrátili ze svých válečných putování po první světové válce. Něco na tom asi bude, protože se jedná o strom, který je rozšířen od jihovýchodní Evropy až po Himaláje. Není náchylný na mráz a snadno přežívá i teploty až – 45°C. Proto se vyskytuje i v Rusku dokonce až k 55. rovnoběžce. (Pro představu -  55. rovnoběžka se nachází severněji než nejsevernější hranice Polska.)
 
     Hlošina kvete v červnu (právě teď) drobnými žlutými květy, které jsou samosprašné a jsou opylovány i včelami a čmeláky. Z květů se později vytvářejí drobné oválné plody velké asi 1 cm, které obsahují jedno semeno. Nemusíte se bát, jsou jedlé, ale musejí se nechat dobře vyzrát, jinak jsou trpké. Kdo více cestuje, může se s nimi setkat na orientálních tržištích, kde se běžně prodávají. Jsou celkem výživné, obsahují bílkoviny, glukózu, fruktosu, draslík a fosfor. Plody zpracované na marmeládu, želé, kompot nebo na likér mají prý dobré aroma. 
 
*     Skoro zapomenutou historii o sazenských legionářích vyhledává a  povídání připravuje Václav Fencl. Brzy budete mít možnost si výsledky jeho historického bádání zde přečíst.
 

Náhledy fotografií ze složky Hlošiny u váhy