Jdi na obsah Jdi na menu

Historická návštěva v Sazené

27. 4. 2009

    Jsem trochu na rozpacích. Pojem historická návštěva může znamenat, že dotyčná návštěva nejspíš vstoupí do historie. A taky to může být návštěva význačného historika. Ale minulou sobotu to v Sazené nejspíš byla návštěva spadající do obou kategorií.

     Česká republika má svůj Vojenský historický ústav, který kromě badatelské funkce má několik velkých muzejních exopozic. Nejspíš znáte Vojenské technické muzeum Lešany, případně Letecké muzeum Kbely, nebo i Armádní muzeum Žižkov, a to jsem nevyjmenoval zdaleka všechny expozice. Takový kolos má samozřejmě svého šéfa, kterým je plukovník mgr. Aleš Knížek, renomovaný historik a mezinárodně uznávaný odborník. A právě ten v sobotu zahájil sezónu ve Kbelích a hned odtud se vydal do Sazené, aby si prohlédl to, co skupina nadšenců okolo Aleše Crhy vytvořila uprostřed návsi.

 

Obrazek

 

 

    Oba šéfové muzejních expozic spolu rozprávěli v dobrém rozmaru a nebylo to určitě jenom tím, že mají shodná křestní jména. Minivideo si můžete prohlédnout na YouTube.  Plukovník Knížek přislííbil osobní účast při plánovaném Boji o Sazenou, který se uskuteční 27. června. A nejen to - při akci bude nejspíš asistovat těžká vojensklá technika z Lešan, ale to už se nechte překvapit.

    A na samotný závěr - poděkování Ing. Dvořákovi, který tuto významnou návštěvu zprostředkoval.