Jdi na obsah Jdi na menu

HOSTIBEJK a ti ostatní

15. 10. 2011

 

Žijeme v části středních Čech, kde před mnoha lety předkové projevovali vynikající smysl pro vtipné pojmenování svých sídel i míst v krajině. Při denním používání těchto krásných názvů člověk už ani nevnímá jejich poetičnost. Nechci tady psát pojednání o historii a jejich vzniku, ale stačí se krátce zaposlouchat nad některými názvy.
Například nedaleké Veltrusy přímo vyvolávají úvahu o nějakém obrovitém exkrementu, který možná ohromil místní obyvatele natolik, že po něm pojmenovali své sídlo.
Nebo třeba Netřeba – vedla snad nadměrná frekvence používání tohoto slovního tvaru ke vzniku názvu? A stačí jen otevřít autoatlas a jména se hrnou jedno za druhým – Křivousy, Dědibaby, Mlčechvosty, Býkev, Zlosyň, Hrobce, Mnetěš, Podvlčí, …..
Jedno jméno ale určitě zaujme bez výjimky každého. Kralupský Hostibejk – to je natolik výrazné pojmenování, že nemůže uniknout pozornosti. Ale právě tady je vznik názvu celkem jasný a nepochybný. Můžete se sami podívat, jak to vysvětloval známý spisovatel Otakar Špecinger ještě známějšímu Jaroslavu Saifrtovi.