Jdi na obsah Jdi na menu

Latina - 2. lekce

21. 7. 2011

Dubito ergo cogito, cogito ergo sum

            Blbec nepochybuje. Především o sobě, samozřejmě také o všem, co říká a tvrdí. A každého, kdo si není jistý, kdo se rozmýšlí, kdo před rozhodnutím váhá – považuje za pitomce. Kdyby se toho dožil René Descartes (1596 – 1650), francouzský filosof, básník a matematik (zajímavá kombinace), asi by si vůbec netroufnul formulovat svou pověstnou větu „Pochybuji, tedy myslím, myslím tedy jsem.“
 
 Ergo bibamus!
            Tak tenhle citát určitě zabere. Dokonce se divím, že už dávno není ve štítu každé hospody. Třeba budu průkopníkem a vzdělanost vstoupí do českých putyk.  Stačí, když srozumitelně přeložím: „Tak tedy pijme!“
 
Fallere falentes non est fraus
            Tady si ale vůbec nejsem jistý, jestli s tím latinským právním postulátem obstojím v právním prostředí České republiky. Tady je totiž zvykem, že klamat slušné a poctivé lidi není vlastně nic špatného, že si mohou vlastně sami za to, že naletěli. Ve starém Římě měli pravidlo dost odlišné: „Klamat podvodníka není zločin.“ Ale jak známo, řada podvodníků u nás je dobře situovaných, mají tedy i na dobré právníky a já bych s latinským citátem nejspíš dopadl velice špatně.
            Tučné odškodné za klamání podvodníka by každého jistě finančně zruinovalo a ten by s nostalgií vzpomínal na časy, kdy platilo Felix, qui nihil debet - Šťastný, kdo nic nedluží.
 
Graeca sunt, nōn leguntur
            Když hlupák něčemu nerozumí, prohlásí to za blbost. Potažmo za blbce toho, kdo tomu rozumí. Připadá vám to jako vynález moderní doby? Samozřejmě i někteří Římané měli na některé věci podobný názor a přístup. Přesný překlad je „Je to řecky, nečte se to.“ Starověcí písaři řecky neuměli a co jim bylo nesrozumitelné, to ignorovali. Takže nic nového pod sluncem.