Jdi na obsah Jdi na menu

Sazenské katakomby - 3. Na Vinici a pod vinicí

29. 11. 2008
           Prostor v Sazené nad dětským domovem všichni znají pod názvem Na Vinici. I když v Sazené nežije nikdo, kdo by si pamatoval, že by tam nějaká vinice byla. Ono ale taky v Praze na Vinohradech žádné vinohrady nejsou a víno tam dostanete jen v potravinářských obchodech (v lahvích) nebo v prodejnách ovoce a zeleniny (v kuličkách). Ale i já si z dětství pamatuji, že na sazenské Vinici skutečně nějaké pozůstatky vinných keřů byly a že tedy název vychází z reality. Vinice měla 4 jitra (1 jitro=0,575 ha) a byla zrušena v roce 1867. Na jejím místě byl vysázen nejprve ovocný sad a v roce 1910 současný les.
 
            Ono těch vinic v Sazené a okolí asi bylo více. Když mě navštívil jeden známý z jižní Moravy, zálibně si prohlížel terasy mezi Sazenou a Novou Vsí a tvrdil, že jsou pro pěstování vína jako stvořené. Je to logické, neboť Sazená se nachází přímo v prostoru Mělnické vinařské oblasti, která zahrnuje nejen Mělník a vesnice kolem něj, ale taky například Kralupy nad Vltavou, Slaný, Kutnou Horu, Kladno a dokonce i Prahu. To, že Sazená v této oblasti zahrnuta není, je jen důsledek skutečnosti, že se zde víno na ucelených vinohradech před lety přestalo pěstovat. A to přesto, že půdní i klimatické podmínky jsou zde pro tento druh zemědělství velmi výhodné.
 
            Starší si ještě pamatují, že Na Vinici býval domek č.p. 48, který původně snad sloužil jako vycházkový altán pro panstvo ze zámku a později byl upraven pro správce vinice. U něj byla i zvonička s robotním zvonkem, který byl později umístěn ve zvoničce na Velké Straně u „štáty.“ Němci prý zvonek za války zrekvírovali, ale později byl náhodně nalezen a vrácen na své místo. Neodolal ale nájezdům sběračů barevných kovů někdy v devadesátých letech a od té doby je Sazená bez svého zvonku, který sloužil nejprve jako robotní a na sklonku své existence jako umíráček.
            Pozůstatky po pěstování vína v Sazené ale najdete pomalu na každém kroku. Například majestátní budova špejcharu je porostlá odrůdou, kterou se mi ani při podrobnějším zkoumání nepodařilo identifikovat.  Na mnoha zahrádkách se zase vyskytuje zvláštní odrůda, která je často označována jako muškát, i když s opravdovým muškátem nemá vůbec nic společného. Už zmíněného známého z Moravy, který má své vinohrady a získává z nich vynikající víno s mnoha mezinárodními cenami, jsem se na tuto sazenskou specialitu zeptal. Dozvěděl jsem se, že mezi vinaři je tato odrůda označována jako Charvát. Jedná se údajně o pravíno, které sem přinesli snad pravěcí Slované při putování ze své pravlasti. A dost možná, že tohle víno sem při svých výbojích přinesla vojska někde z jiných míst jižní Evropy. Tato odrůda má velké málo členité listy, je silně vzrůstná, odolná vůči chorobám i mrazu. Hrozny jsou poměrně řídké, bobule střední až větší, fialově červené. Víno má silnou slupku, takže je odolné i vůči útokům vos a má lahodnou kořenitou chuť. Dozrává v polovině až koncem září a když se ponechá na keřích déle, dozraje při teplém podzimu do výtečné sladkosti. Charvát není ani příliš citlivý na řez, takže odolává i nekvalifikovaným zákrokům amatérských vinařů. Prostě – víno jako stvořené pro zahrádky. (Z jiného pramene jsem se ale taky dozvěděl, že to může být kříženec americké révy s podnoží Vitis Labruska, který se v dnešní době vyskytuje velmi vzácně jen u drobných vinařů.)
 
            Jedním z pozůstatků vinařství v Sazené je sklep u domu s číslem popisným 107. Bydlíval tam za mého dětství kolář pan Kučera, který nedělal jen kola, ale prakticky všechno co se dalo vyrobit ze dřeva. Fasuňkové vozy, žebřiňáky, skříně, židle i stoličky, násady na nářadí a mnoho dalšího. Za tímto domem je ve svahu sklep s mohutnou kamennou klenbou, která trochu připomíná klenbu ve sklepě v bývalém pivovaru, o kterém jsem už zde psal. Sklep je dlouhý 790 cm, široký 420 cm a vysoký 290 cm. Vypráví se, že v tomto sklepě býval viniční lis a zde prý také víno kvasilo, dozrávalo a odtud byl zásobován sazenský zámek.
            Děkuji současným majitelům domu, že mi umožnili nahlédnout a pořídit fotografie dalšího z objektů sazenského podzemí.

RV

 

Náhledy fotografií ze složky Na Vinici a pod vinicí