Jdi na obsah Jdi na menu

Pijeme sodovku

 

            Nápoj s názvem sodovka, sodová voda nebo také sifon zná snad každý. A většina lidí takový nápoj také běžně pije, nebo ho aspoň někdy okusila. A kdybyste nevěděli, o co se jedná, znáte to jistě pod názvem sycená nebo perlivá voda. Ale – popravdě řečeno – víme, co to vlastně pijeme? Při podrobném studiu etikety na balené perlivé vodě se dozvíme, že se jedná o obyčejnou pitnou vodu, která je uměle nasycena oxidem uhličitým, tedy CO2 (to je tentýž, který se zamlada jmenoval kysličník). A u podrobnějších popisů se dokonce dozvíte, že část oxidu menší než 1% reaguje s vodou na kyselinu uhličitou H2CO3.  Tu chemickou reakci si jistě dovede zapsat a odvodit i průměrný absolvent základní školy. A snad i absolvent podprůměrný při pití sodovky vnímá takto vzniklou jemně nakyslou chuť.
                        Ale když se nad tím sycením nápojů oxidem uhličitým jen trochu zamyslíme, najdeme výrobek podobný sodovce i mnohde jinde. Sycený nápoj je vlastně i každá perlivá limonáda, šampaňské víno, pivo a také minerálka. I když druh minerálky, označované jako „kyselka“, je většinou sycen přírodním oxidem a jen v některých případech je při plnění do lahví „dosycován.“ Ale pivo nebo perlivé víno se vyrábí sice uměle, avšak ty „bublinky“ v nich vznikají jako produkt zcela přírodního kvašení.
                A nejspíš perlivá minerálka byla inspirací, která ke vzniku té uměle vyráběné sodovky přispěla. Podle historických pramenů to prý byl už roku 1771 švédský chemik Torber Bergman, který nechal vstřebat ve vodě plynný oxid uhličitý, který vznikal při reakci přidané sody s kyselinou. A teď už víme, proč se od těch dob tomu nápoji říká "sodovka." I když dnes už se sodou nemá vůbec nic společného. Ale zvyk je železná košile a dokonce i podnikům na výrobu sycené vody a limonád se u nás pořád říká sodovkárna.
                Jenže ono to ani s názvem sodovka vůbec není jednoznačné. Pokud jste někdy v životě byli až daleko na východě, tedy na Moravě, a sodovku jste si tam v restauraci objednali, dostali jste nápoj, kterému se v Čechách říká limonáda. Protože Moraváci pro vodu sycenou oxidem uhličitým používají výhradně název sifon. Tedy název odvozený od domácího výrobníku sodovky, kde se dříve používaly na jednu dávku jednotlivé bombičky s plynem a současné přístroje mají zásobník velkokapacitní. A pokud jste byli ještě o něco dále na východ v zemi, kde se mluví rusky, jistě jste tam zaregistrovali na ulicích automaty, ve kterých se za drobnou minci dala načepovat „gazirovanaja voda.“ Kdybyste si o jejích blahodárných účincích chtěli něco přečíst v originále, máte příležitost například ZDE.

gazirovanaja-voda.jpg