Jdi na obsah Jdi na menu

První dny míru v Sazené (2)

1. 5. 2008
      Na turistických mapách je v místě označovaném jako Na Kozelcích, už mimo sazenský katastr, vyznačen malý křížek. Málokdo v Sazené a okolních vesnicích ví, proč a odekdy tam vlastně je.
 
            Vypravil jsem se na toto místo, abych ten záhadný objekt podle mapy nalezl. Bylo to ale nesmírně těžké, protože místo je zarostlé trnitými křovinami a plné neuvěřitelného nepořádku. Až jsem měl dojem, že za posledních deset let do těchto míst kromě zemědělců, myslivců a mě přišli jen samí bordeláři. Nepochopil jsem ale, proč ti poslední své odpadky vláčeli tak dlouhou a obtížnou cestou, když je mohli pohodlně vyhodit na daleko přístupnějším místě.
 
            Po delším hledání jsem nalezl malý pomníček z umělého kamene s vytesaným zašlým nápisem:
 
ZDE PADLI V HRDINNÉM
BOJI PROTI NĚMCŮM
ZA SVOBODU SVÉHO NÁRODA
10. KVĚTNA 1945
VÍTĚZSLAV CÍFKA
Z UH
ANTONÍN FENCL ZE SAZENÉ
 
 
Sazenský rodák Václav Fencl, který nyní žije v Kralupech nad Vltavou (ale není s padlým Fenclem příbuzný) na to vzpomíná:
„Z vyprávění vím, že části Němců se za tmy podařilo rozprchnout po okolí. Proto byla část mužů i z okolních obcí (i ze Sazené) ozbrojena puškami a v dvoučlenných hlídkách měli procházet okolí. To se stalo osudným Antonínu Fenclovi ze Sazené a Vítězslavu Cífkovi z Uhů, kteří šli směrem ke Kozelcům. V úvozové cestě vedoucí z Chržína směrem k dnešnímu letišti byli přepadeni skupinkou Němců a zabiti.
Po válce byl těmto dvěma obětem postaven malý pomníček na místě, kde byli zabiti. Dnes je úvoz zcela zarostlý a i když je pomníček označen na turistických mapách myslím, že upadá zvolna v zapomnění.“
 
Sazenská kronika tuto událost popisuje takto:
„10.V. Dopoledne několik občanů sazenských stíhalo německé ozbrojené vojáky. Od nich se oddělil Antonín Fencl čp. 50 a Vítězslav Cífka čp. 4, došli z polní polohy „Loucká“ zvané k silnici Ledčice – Budihostice k místu, kde je palouček kolem dokola zarostlý trnkami. Tam bylo 12 ozbrojených Němců schováno a ti je napadli. Statečně se bránili a volali o pomoc, ta přišla pozdě. Cífka byl zastřelen, Fencl utlučen. Přispěchali lidé a všech 12 Němců zabili.“
„12.V. Odpoledne měli na Chržíně pohřeb Vítězslav Cífka 27 let a Antonín Fencl 53 roky.“
 
 
            Zarostlé místo by si zasloužilo aspoň trochu pietní úpravu, vyřezání křoví v blízkosti pomníčku, uklizení aspoň nejhoršího nepořádku. Chystám se tam v průběhu měsíce května s patřičným nářadím, byl bych ale rád, kdyby se ke mně ještě někdo připojil.
 

Přihlásí se někdo?

RV
 

Náhledy fotografií ze složky Poslední dny války - první dny míru 1945

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Knoflajzs - Určitě půjdu

1. 5. 2008 22:55

Jsem pro napište kde,kdy a v kolik a vyrazíme. Petr

Aleš Crha - poděkování

1. 5. 2008 20:32

Je moc dobré pro Sazenou, že někdo rozebírá její historie a oživuje vzpomínky na možná již dávno zapomenuté události s obcí spjaté.