Jdi na obsah Jdi na menu

Rytíř Václav ze Sazené

5. 9. 2009
     Možná jste o tom nevěděli, ale Sazená měla svého opravdového nefalšovaného rytíře. A dokonce ho mnozí ze starších sazeňáků osobně znali.
 

     Ve francouzském Strasbourgu byl roku 1958 obnoven chmelový institut, který ve středověku ve vinařské Francii založil Jan Neohrožený, vévoda Burgundska, hrabě z Flander, Artois a Charolais (Jean Sans Peur). Kromě své neohroženosti proslul i tím, že prosazoval a propagoval vaření piva s přídavkem chmele, což v té době nebyla až tak samozřejmost. Možná z doslechu víte, nebo jste sami při cestách po světě vyzkoušeli pivo zázvorové, třešňové či malinové. Ale nejrozšířenější je právě pivo s chuťovým a stabilizujícím přídavkem chmele. Podle encyklopedií je pivo kvašený slabě alkoholický nápoj vyráběný z obilného sladu, vody a dalších přídavků, který se těší značné oblibě po celém světě. Pivo se vaří již od nepaměti a není možné přesně určit čas a místo, kdy a kde bylo pivo vynalezeno. Jako země původu se nejvíce uvádí Mezopotámie a doba vzniku přibližně 7 tisíci let př. n. l.

Obrazek

Jean Sans Peur

 

     Chmelový institut uděluje nejlepším a nejzasloužilejším pěstitelům, zpracovatelům a vědcům čestný titul „Rytíř chmelového řádu.“ Jedním z prvních na světě, který tento významný titul obdržel, byl pěstitel chmele ze Sazené Václav Jandouš. Ve své době byl předsedou prosperujícího sazenského JZD, které podstatně rozšířilo plochy chmelnic, přestavělo starší stodolu na sušárnu chmele a kvalitou svého produktu bylo opravdu vyhlášené. Pěstování chmele se ale v té době rozšířilo i v okolních vesnicích a pozůstatky chmelnic i sušáren jsou dodnes vidět například na Chržíně nebo ve Starých Ouholicích.

     Chmelařský řád má tři stupně. Základní stupeň je Rytíř (Ritter), následuje Důstojník (Officer) a nejvyšší je Velitel (Commander). Za celou novodobou padesátiletou existenci řádu bylo chmelařským odborníkům z celého Československa uděleno asi 200 rytířských titulů, deset titulů Důstojník, a z nich dva obdrželi titul nejvyšší.

 

Obrazek

Rytíř Václav Jandouš

 

 

 

 

    Proč právě Václav Jandouš (1913 - 1891) byl jedním z těch prvních chmelových rytířů nejen z Československa, ale z celého světa, to už bohužel upadlo v zapomnění. Zkusím se dotázat věhlasných chmelařských institucí, zda se nějaké údaje či doklady nezachovaly. Nechávám proto také otevřenou diskuzi u tohoto článku, kdyby si někdo na tohoto významného sazenského občana vzpomněl.

 

Při psaní tohoto příspěvku jsem v dobré víře omylem zařadil fotografii Václava Jandouše mladšího. Teprve až se Jandoušova rodina ozvala, chybu zjistil a opravil, a dokonce jsem k oskenování získal domovský list sazenského rytíře Václava.

Ještě jednou se omlovám a uvádím věc na pravou míru.

Díky rodině Václav Jandouše se ale také podařilo najít další fotografie, domovský list i dobový článek, který udělení chmelového řádu popisoval. Takže informace o tomto sazenském rodákovi se již podstatně rozrostla.

 

Více obrázků ve FOTOGALERII.

 
 

Náhledy fotografií ze složky Rytíř Václav ze Sazené

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář