Jdi na obsah Jdi na menu

Sazenské katakomby - úvod

5. 9. 2008
 
       Slovem katakomby se označují zpravidla tajemné podzemní chodby velkého i malého rozsahu, vybudované člověkem.
 
        V Sazené se traduje, že podzemní chodba vedla ze zámku do myslivárny. Nikdo jí ale neobjevil, ani její pozůstatky. Dokonce v zámku nejsou ani žádné sklepy, s výjimkou sklepa pod hospodou, který ale prý byl vybudován až dodatečně a nemá historický původ. Ani v myslivárně není žádný rozsáhlý sklepní prostor, pouze malý sklípek. Zemřelý majitel pan Kulka prý chtěl ověřit starou pověst a hledal v domě místo, kde by se vchod do podzemí mohl nacházet. Dokonce v jedné partii domu odkryl něco, co takovou možnost připomínalo, ale po dlouhém úsilí se mu vstup do podzemní chodby nalézt nepodařilo a výsledky svého badatelského pokusu zazdil.
 
       Jiná varianta říká, že chodba vedla ze zámku do háje, kde snad kdysi bývala obora. Anebo že chodba mohla vést do myslivárny od velkého sklepa u domu č.p. 107. Také pan Šedivý nacházel s virgulí před mlýnem určité anomálie, které nasvědčovaly nějaké podzemní stavbě, ale ani to se nepotvrdilo při budování současného oplocení, i když základy byly poctivě vybudovány do nezámrzné hloubky.
 
     Takže zbývá aspoň řádně zmapovat skutečně potvrzené podzemní prostory v Sazené, ale i těch bude určitě hodně. Záleží samozřejmě na majitelích nemovitostí, zda budou souhlasit s mým vstupem, nafotografováním a zveřejněním údajů. Zatím vím o několika místech, která bych chtěl navštívit:
- mlíčnice pod domem č.p. 115,
- sklepy bývalého pivovaru u domu č.p. 42,
- sklep, kde se prý lisovalo víno ze sazenských vinohradů, který by měl být u domu č.p. 107,
- velké dvoupatrové sklepy pod bývalou hospodou u Kratochvílů, které jsem před léty viděl, ale které prý jsou nyní zazděné a tedy nepřístupné,
- sklepy pod mlýnem, který má vlastně tolik podlaží pod zemí jako nad zemí,
- možná jsou sklepy i pod bývalým hostincem na Malé Straně,
- na Velké Straně prý sklepy některých domů jsou rozsáhlé a sahají až daleko mimo půdorysy domů.
 

Ale to určitě není všechno a budu rád, když mě někdo na sazenskou zajímavost tohoto typu upozorní.

RV